مجیدرضا رهنورد دومین اعدامی قیام سراسری ایران در ملاعام

0
176

با وجود آنکه اعدام هفته گذشته محسن شکاری از افراد حاضر در اعتراضات سه ماه اخیر در ایران واکنش‌های بسیاری را در پی داشت اما قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی مجیدرضا رهنورد یکی دیگر از افراد حاضر در تجمعات اعتراضی مشهد را به اتهام «قتل دو بسیجی» اعدام کرد. خبرگزاری قوه‌قضاییه اعلام کرد که این حکم در «ملاعام» اجرایی شده است.

طبق گفته مقامات قوه قضاییه مجیدرضا رهنورد در تاریخ ۲۸ آبان بازداشت شد و در تاریخ سه آذر ماه متهم به محاربه با استفاده از سلاح سرد شد. وی در دادگاه انقلاب مشهد به اعدام محکوم شد و در ۲۱ آذر یعنی کمتر از یک ماه از بازداشت اعدام شد.

وی دومین نفری است که در جریان اعتراضاتی که اواخر شهریور در ایران شروع شده است، اعدام می‌شود. محسن شکاری که متهم به بستن خیابان ستارخان و زخمی کردن یک بسیجی بود، هفته گذشته اعدام شد. حکم اعدام چندین نفر دیگر درگیر در اعتراضات اخیر ایران صادر شده است.

جمهوری اسلامی مدعی است که ۲۸ آبان ماه در حالی که مجیدرضا رهنورد از شهر مشهد گریخته بود و قصد فرار از کشور را داشت توسط نیرو‌های امنیتی دستگیر شد.

بلافاصله پس از دستگیری متهم، روند رسیدگی به پرونده وی آغاز شد.

یورونیوز و رسانه‌های داخلی نوشتند؛ ۳ آذرماه و یک هفته بعد از وقوع این جنایت، درودی دادستان مرکز استان خراسان رضوی از صدور کیفرخواست برای مجیدرضا رهنورد متهم پرونده به اتهام محاربه و ارسال پرونده به دادگاه انقلاب مشهد خبر داد.

براساس کیفرخواست، مجیدرضا رهنورد متهم بوده به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد از نوع چاقو به قصد جان مردم که منتهی به کشته شدن دانیال رضازاده و حسین زینال زاده و مجروح شدن ۴ نفر دیگر شد.