لیست 35 سفر مسئولان دولت با هواپیمای اختصاصی؛ زنگنه با 13 سفر در صد

0
763
سفر مسئولان اجرایی با هواپیمای اختصاصی در سالهای 92 و 93

اگرچه همیشه موضوع استفاده مسئولان دولتی از هواپیمای اختصاصی برای مردم و رسانه ها جذاب بوده اما این ماجرا زمانی به تیتر اول تبدیل شد که احمدی نژاد رسما تاکید کرد که علاقه ای به استفاده از هواپیمای اختصاصی که دولت قبل از وی خریده بود، ندارد.

فالکون، بوئينگ 727 و ايرباس 321 از جمله مهمترین هواپيماي اختصاصي در اختيار دولتند که قرار است بنابر ماده 1 آيين‌نامه “نحوه استفاده از هواپيما و هليکوپتر اختصاصي دولت” تنها براي انجام مأموريت‌هاي خاص در سطح مقامات عالي‌رتبه مورد استفاده قرار گيرند. آيين‌نامه‌اي که در 21 اسفند 1370 به تصويب هيئت دولت رسيده و ظاهرا تا امروز براي استفاده از تجهيزات پروازي دولت مورد استفاده قرار ‌گرفته است.

استفاده از هواپيماهاي اختصاصي توسط دولت‌مردان نه در دولت دهم و یازدهم، بلکه در همه دولت‌هاي گذشته نيز امري مرسوم بوده است و رئيس جمهور و وزرا در مأموريت‌هاي خاص خود از اين امکانات پروازي استفاده مي‌کردند و از همان زمانها نيز کنايه ها و ابهاماتي درباره ميزان استفاده از اين پرنده ها، در رسانه ها و افکار عمومي مطرح بود.

به گزارش اختصاصی صبحانه، در اين بين پي‌گيري صبحانه براي استخراج آمار دقيق استفاده‌هاي وزرا از هواپيماهاي اختصاصی دولت بي‌نتيجه ماند اما همین بررسی ها نشان داد می توان در برخی موارد به جای استفاده از پروازهای اختصاصی، از هواپیماهای عمومی استفاده کرد و از نظر ما، مقصدهایی مانند کشور امارات یا قطر، نمی تواند دلیل خوبی برای استفاده از این هواپیما باشد.

همانطور که بررسی ها، استفاده از هواپیمای اختصاصی را نشان می دهد، بسیاری از سفرهای دولتمردان کشورمان نیز بدون استفاده از این هواپیما است که این موضوع نیز در جای خود قابل تقدیر است اما به نظر می رسد حساسیت رسانه ها در استفاده مسئولان از این وسیله گران قیمت، آنطور که بايد نبوده است و بر این اساس، صبحانه در جدول زیر، سفرهای انجام شده توسط مسئولان اجرایی دولت یازدهم را منتشر کرده است.

سفر مسئولان دولتی با هواپیمای اختصاصی در سال 93 و 94
سفر مسئولان دولتی با هواپیمای اختصاصی در سال 93 و 94

ذکر این نکته ضروری است که آمار فوق بر اساس ابلاغیه های رسمی دفتر دولت به وزرای مربوطه به دست آمده است. ضمنا سفرهای برخی مسئولان مهم دولتی مانند وزیر خارجه، نیاز به ابلاغیه جداگانه دولت ندارد.

همچنین بر اساس ماده (۳۱) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مصوب ۱۳۸۰ که ابلاغیه های سفر مسئولان دولتی بر اساس آن صادر می شود، مسافرتهای مسئولان و کارکنان دستگاه‌های مذکور با هواپیمای اختصاصی مطلقاً ممنوع است و موارد استثنا در صورت ضرورت با تصویب هیئت وزیران تعیین می‌گردد اما رؤسای سه قوه از شمول ممنوعیت اجاره هواپیما مستثنا هستند.