قطب‌های زمین جابه‌جا می‌شوند

0
166

دانشمندان با توجه به اطلاعات ماهواره‌ای معتقدند در آینده نزدیک قطب‌های زمین جابه‌جا خواهد شد. این امر به غیرقابل سکونت شدن برخی مناطق کره خاکی منجر می‌شود.

زمین هسته‌ای مذاب دارد که یک حوزه مغناطیسی ایجاد می‌کند. این حوزه که سیاره خاکی را از اشعه‌های ویرانگر خورشید محافظت می‌کند، هزاران کیلومتر در فضا گسترده شده است و روی همه چیز از سیستم‌های مخابرات جهانی تا شبکه‌های توزیع برق تاثیر می‌گذارد.

این در حالی است که آخرین اطلاعات ماهواره‌های سه گانه Swarm متعلق به سازمان فضایی اروپا نشان می‌دهند احتمالا این جابه‌جایی در آینده‌ای نزدیک رخ دهد. این ماهواره‌ها حوزه مغناطیسی زمین را رصد می‌کنند.

البته دانشمندان هنوز دلیل این رویداد را نمی دانند ولی آن را یک فعالیت مداوم اعلام کرده اند.

این حوزه مغناطیسی طی ۲۰۰ سال اخیر ۱۵ درصد ضعیف تر شده است. در همین راستا دانیل بیکر، مدیر آزمایشگاه فیزیک فضایی و اتمسفری در دانشگاه کلورادو، نیز آن را نشانه‌ای دیگر از جابه‌جایی قطب‌های زمین می‌داند.

به گفته او در صورت جابه‌جایی قطب‌های زمین، برخی مناطق غیر قابل سکونت خواهند شد.

به گزارش مهر؛ از لحاظ تاریخی قطب‌های شمال و جنوب زمین هر٢٠٠ تا ۳۰۰ هزار سال یک بار جابه جا می‌شوند. اما اکنون ٧٨٠ هزار سال است که این تغییر اتفاق نیفتاده است. در همین همین راستا دانشمندان هشدار داده‌اند و نتایج آن را فاجعه‌بار اعلام کرده‌اند.