«فروشنده» نامزد گلدن گلوب شد

0
141

فیلم سینمایی «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی با نامزد شدن در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان جوایز گلدن گلوب، امیدوارانه‌تر به ادامه فصل جوایز سینمایی در آمریکا چشم دوخته است.

 مراسم اعلام فهرست نامزدهای هفتاد و چهارمین دوره جوایز معتبر گلدن گلوب ساعت ۱۶:۴۵ روز گذشته به وقت تهران با حضور آنا کندریک، لورا درن و دان چیدل در هتل بورلی هیلتون آغاز شد و پس از آنکه کندریک نامزدهای چند بخش را اعلام کرد، نوبت به درن رسید.

در واقع این بازیگر ۴۹ ساله آمریکایی بود که فهرست نامزدهای بهترین فیلم خارجی‌زبان را خواند و البته نام نماینده ایران در اسکار بین آنها بود.

فروشنده که چندان از سوی منتقدان آمریکایی جدی گرفته نشده است، حالا باید برای کسب جایزه گلدن گلوب با «او» به کارگردانی پل ورهوفن از فرانسه، «نرودا» ساخته پابلو لارین از شیلی، «تونی اردمان» به کارگردانی مارن آدی از آلمان و Divines ساخته هدی بنیامین از قطر رقابت کند. برندگان جوایز این دوره روز ۸ ژانویه ۲۰۱۷ معرفی می‌شوند و انتظار می‌رود فیلم تازه فرهادی با دست پر این مراسم را ترک کند.

تنها فیلمساز ایرانی برنده اسکار ۵ سال پیش هم با «جدایی نادر از سیمین» ابتدا جایزه گلدن گلوب را برد و سپس تا کسب ارزشمندترین جایزه دنیای فیلم و سینما پیش رفت. هر چند فروشنده نتوانسته تا امروز موفقیت‌های جدایی را برای فرهادی تکرار کند اما حضور در میان ۵ نامزد نهایی گلدن گلوب می‌تواند آغاز راهی باشد که به درخشش در اسکار هشتاد و نهم ختم ‌شود. تونی اردمان و او مهم‌ترین رقیبان فروشنده برای حضور در اسکار هستند.

به گزارش همشهری،از سوی دیگر، بزرگ‌ترین گروه منتقدان منطقه آمریکای شمالی و ۵گروه منتقد از آمریکا و کانادا فهرست برگزیدگان خود را در حالی معرفی کردند که در میان برندگان جوایز بهترین فیلم خارجی‌زبان، هیچ نشانی از نماینده ایران در اسکار هشتادونهم نبود.