فرانچسکو رزی کارگردان نامدار ایتالیایی درگذشت

0
168

فرانچسکو رزی کارگردان ایتالیایی و برنده نخل طلا در ۹۲ سالگی درگذشت.

 کارگردان نامدار ایتالیایی که برای آثارش شهرتی جهانی داشت، روز شنبه در رم چشم از جهان بست.

رزی برای آثار سینمایی‌اش که بر مبنای زندگی مردم معمولی شکل می گرفت، کاملا شناخته شده بود. در دهه ۱۹۷۰ وقتی ایتالیا درگیر خشونت‌های جناح های چپ و راست بود، رزی با فیلم‌های مبتنی بر تحقیقاتش صدایی زنده از مردمش بود. او در آثارش از فیلمسازان نئورآلیست مانند ویتوریو دسیکا و روبرتو روسلینی الهام می گرفت و فیلم «پرونده ماتئی» او برای مثال ترکیبی از مستند و داستان بود که بر مبنای مرگ اسرارآمیز انریکو ماتئی یک تاجر نفت ایتالیایی که نفت را به کمپانی‌های آمریکایی می فروخت، شکل گرفت. فیلم دیگر رزی با عنوان «سالواتوره جولیانو» در سال ۱۹۶۲ داستان سارقی سیسیلیایی بود که توسط پلیس یا مردم در سال ۱۹۵۰ کشته شد.

رزی شیر طلای ونیز را در سال ۱۹۶۳ برای درامی از مسایل سیاسی در ناپل با عنوان «دست‌های روی شهر» برد که در آن راد استایگر بازی می کرد. او سال ۲۰۱۲ دومین شیر طلای جشنواره فیلم ونیز را برای یک عمر دستاورد سینمایی اش دریافت کرد.

فیلم دیگر رزی با عنوان «مسیح در ابولی توقف کرد» درباره تبعید یک فعال ضد فاشیست به نام دکتر کارلو لوی بود که جایزه بفتا ۱۹۷۹ را برای بهترین فیلم خارجی زبان دریافت کرد. «مسیح در ابولی توقف کرد» داستان این زندانی سیاسی چپ را روایت می کند که در ایتالیای فاشیست به روستایی دورافتاده تبعید می‌شود و در حالی جریان زندگی روزمره مردم در این منطقه محروم را نظاره می‌کند که از ارتباط برقرار کردن با بقیه زندانیان سیاسی تبعیدی در این ده‌کوره منع شده است.

او یک اسکار نیز برای فیلم خارجی زبان در سال ۱۹۸۱ برای فیلم «سه برادر» دریافت کرده بود. این فیلم بر مبنای اثری از آندری پلاتانوف ساخته شده بود و داستانی درباره رشد سه پسر بود که پس از مرگ مادرشان و توسط پدرشان به روستا باز می‌گردند. رزی اپرای کارمن را در سال ۱۹۸۴ با حضور پلاسیدو دومینگو ساخت و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان را برای آن دریافت کرد. آخرین فیلم رزی «متارکه جنگ» بود که در سال ۱۹۹۷ با بازی جان تورتورو در نقش پریمو لوی ساخته شد. این فیلم بر مبنای خاطرات بازماندگان آشویتس و درباره بازگشت یک ایتالیایی در سال ۱۹۴ به ارتش سرخ ساخته شد.

فرانچسکو رزی کارگردانی جریان‌ساز و در عین حال یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمای سیاسی بود.

او ۱۵ نوامبر ۱۹۲۲ در ناپل، ایتالیا به دنیا آمد. در دانشگاه به تحصیل حقوق پرداخت اما آن را نیمه‌کاره رها کرد و به کار تصویرگری کودک مشغول شد. پس از مدتی همکاری خود را با رادیو ناپل آغاز و در مقام نمایشنامه‌نویس و کارگردان و گاه بازیگر و تهیه‌کننده فعالیت کرد. او در «زمین می‌لرزد» در سال ۱۹۴۸ دستیار لوکینو ویسکونتی بود و اولین فیلمش به نام «چالش» را در ۱۹۵۸ کارگردانی کرد که به نوعی به مافیا می‌پرداخت.

فرانچسکو رزی بامداد روز شنبه ۱۰ ژانویه ۲۰۱۵ در خواب درگذشت.

به گزارش مهر به نقل از ددلاین، او در دهه ۱۳۵۰ به تهران سفر کرده بود و در ایران با فیلم‌هایی مثل «سالواتوره جولیانو» و «مسیح در ابولی توقف کرد» که بارها از تلویزیون ایران به نمایش درآمده‌اند، شناخته می شود.