فرانسه خواستار توقف فوری فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی شد

0
229

پس از آن که ایران اعلام کرد، در چهارچوب برنامه‌های فضایی خود در هفته‌‌های آینده دو موشک‌ ماهواره بر ساخت خود را به مدار خواهد فرستاد، وزارت أمور خارجه فرانسه روز جمعه ١١ ژانویه در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست ضمن خودداری از پرتاپ این موشک‌ها، همه فعالیت‌های مرتبط با ساخت موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کند.

بهرام قاسمی جمعه شب در واکنش به  بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی جمهوری اسلامی، گفت: انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند.

وزارت أمور خارجه فرانسه در این بیانیه همچنین یادآوری کرده است که «برنامه موشکی جمهوری اسلامی با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منطبق نیست و از جمهوری اسلامی می‌خواهد فورا تمامی فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی از جمله آزمایش فناوری موشک بالستیک را متوقف کند.»

بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه واکنشی به سخنان حسن روحانی در روز پنجشنبه است. رئیس جمهور جمهوری اسلامی، در مراسم دومین سالگرد در گذشت هاشمی رفسنجانی گفت که جمهوری اسلامی در هفته‌های آینده نسبت به پرتاب دو موشک ماهواره بر اقدام خواهد کرد.

مقام های جمهوری اسلامی می گویند که موشک‌های ماهواره بر جمهوری اسلامی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض نمی کند. این در حالی است که واشنگتن تکنولوژِی به کار رفته در اینگونه موشک ها را تکنولوژی بالیستیک می داند. برخی مقامات آمریکایی گفته‌اند که جمهوری اسلامی با فرستادن ماهواره به فضا، درصدد بهینه سازی و تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به بیانیه وزرات أمور خارجه فرانسه در باره برنامه موشکی جمهوری اسلامی گفت: «برخلاف ادعای وزارت امور خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی جمهوری اسلامی با اهداف غیرمتعارف پایه‌گذاری شده است و نه آنچه به عنوان حق طبیعی جمهوری اسلامی برای تقویت توانمندی‌های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است. در هیچ بخشی از این قطعنامه، جمهوری اسلامی از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است. ما قویا معتقدیم تلاش برای القا و تحمیل تفسیر و برداشتی نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی جمهوری اسلامی رفتاری غیرمسئولانه است.»

سخنگوی وزارت أمور خارجه جمهوری اسلامی در پایان تأکید کرد: «برنامه موشکی جمهوری اسلامی دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.»

به گزارش رادیو فرانسه؛ یادآور می‌شویم که قاسم تقی زاده معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی در ۲۹ نوامبر گذشته گفته بود که ایران در نظر دارد در ماه های آینده اقدام به پرتاپ سه ماهواره در فضا نماید. به گفته وی این ماهواره‌ها با دانش و تکنولوژِی بومی ساخته شده و پس از پرتاپ با موشک های ماهواره بر در ارتفاعات مختلفی در مدار قرار خواهند گرفت.