علت مرگ بچه مومیایی مصری مشخص شد

0
400

دانشمندان با استفاده از اسکن سه‌بعدی موفق به کشف رازهای کودک مومیایی مصری شدند.

بقایای این دختربچه بیش از 2000 سال پیش مومیایی شده است اما یک سامانه اسکن سه‌بعدی اطلاعات جدیدی را درباره زندگی این دختر مومیایی مصری به ارمغان آورده است. دانشمندان با استفاده از اسکن‌های سه‌بعدی، یک نسخه دیجیتال دقیق از این مومیایی را خلق کردند که شکل و ظاهر این دختر مصری را نشان می‌دهد.

اسکن‌ها نشان داد که این بقایا به یک دختر 4/5 تا شش ساله تعلق دارد که براثر بیماری مننژیت(التهاب پرده‌های محافظی مغز و نخاع) یا دیسانتری(اسهال همراه با خون مشهود در مدفوع) جان خود را از دست داده است.

دانشمندان با استفاده از اسکن‌ سه‌بعدی و برش‌نگاری کامپیوتری از مومیایی کودک مصری تصویربرداری سه‌بعدی کردند. محققان این مومیایی را «شریت» نامیدند که در زبان مصری باستانی به معنی «کوچک» است.

636454088498971620

جولی اسکات، مدیر اجرایی موزه سن‌خوزه، در این باره گفت: «ارزش واقعی این پروژه این است که حقیقت داستان زندگی این دختر بچه را درک کنیم. این مومیایی در دهه 1930 به موزه ما آورده شده است اما اطلاعات ما از آن بسیار ناچیز است چراکه می‌خواستیم راهی پیدا کنیم تا بدون آسیب رساندن به پوشش مومیایی شریت، اطلاعاتی درباره آن به‌دست آوریم اما این کار تاکنون امکان‌پذیر نبود».

در سال 2005، از شریت سی‌تی‌اسکن گرفته شد که به دانشمندان اجازه داد، سن و وضعیت سلامت وی در هنگام مرگ را کشف کنند. اسکن‌ها حاکی از آن بود که شریت در هنگام مرگ چهار و نیم تا شش سال سن داشته است.

به گزارش آنا به نقل از DailyMail،  بعد از مرگ، بدن شریت در پارچه کتان پیچیده شده است. سپس مومیایی شریت مزین به گوشواره‌های گرد، یک گردنبند رومی و یک طلسم(نوعی گردنبند مصری)، شده است. این امر نشان می‌دهد که شریت خانواده ثروتمندی داشته است.

636454086767728032

محققان اسکن‌های سه‌بعدی را با سی‌تی‌اسکن‌های قبلی ترکیب کردند تا تصاویر کاملا سه‌بعدی از این مومیایی به دست بیاورند. درنهایت تصاویر سه‌بعدی دقیقی از شریت به دست آمد که شامل رنگ و اطلاعات هندسی جسد بود. شریت اولین مومیایی است که با تکنیک جدید آنالیز شده است.