ظریف : تحریم‌های آمریکا علیه بسیج نقض حقوق بشر است

0
194

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، تحریم های اخیر آمریکا را علیه سازمان بسیج و نهادهای مالی و اقتصادی وابسته به آن نقض حقوق بشردوستانه و “اعتیاد ایالات متحد آمریکا به تحریم” خواند.

محمد جواد ظریف با اظهار این مطلب در صفحۀ توئیتر خود نوشت که تحریم های جدید آمریکا احکام اخیر دادگاه بین المللی عدالت در لاهه را نقض می کنند که می گوید تحریم های آمریکا نباید مانع از مبادلات بشردوستانه شده و اختلافات دو کشور را تشدید کند.

به گفتۀ مقامات جمهوری اسلامی یکی از بانک های سازمان بسیج که هدف تحریم های جدید آمریکا قرار گرفته در واردات دارو و مواد غذایی نقش دارد.

سه شنبه شانزدهم اکتبر خزانه داری آمریکا “بنیاد تعاون” را که مهمترین شبکۀ مالی شبه نظامیان بسیجی به شمار می رود آماج تحریم های جدید خود قرار داد. به گفتۀ خزانه داری آمریکا “بنیاد تعاون” بسیج دربرگیرندۀ دست کم بیست شرکت و نهاد مالی و شماری از بانک ها از جمله “بانک ملت” است که در سرتاسر جهان به ویژه در کشورهای اروپایی و خاورمیانه شعبه دارد. این شبکه، به گفتۀ مقامات آمریکا، نمونۀ بارز حضور گسترده و سهمگین سپاه پاسداران و نظامیان جمهوری اسلامی در صنایع اصلی و اقتصاد این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ خزانه داری آمریکا تصریح کرده است که مهمترین هدف تحریم های این کشور علیه شبکۀ مالی سازمان شبه نظامیان بسیج جلوگیری از به کارگیری و آموزش نظامی کودکان و اعزام آنان به سوریه برای دفاع از رژیم بشار اسد است. به گفتۀ مقامات آمریکا بسیاری از این کودکان در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند.