طرح قانونی متوقف کردن پهپادهای جمهوری اسلامی توسط مجلس نمایندگان آمریکا

0
208

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن فعالیتهای پهپادی جمهوری اسلامی بسیار محدود خواهد شد.

این طرح که از سوی تعدادی از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آذرماه سال ۱۴۰۰ ارائه شده بود نهایتاً امروز به تصویب رسید.

هدف از تصویب این قانون این است که مانع دسترسی جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن به هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها شود، چرا که آنها از این پهپادها برای حمله به آمریکا و یا متحدانش استفاده می‌کنند.

تد دویچ نماینده فلوریدا از حزب دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه در توئیتی در همین رابطه نوشت: «بارها و بارها، جمهوری اسلامی از پهپادها برای تهدید علیه ثبات جهانی و منافع ایالات متحده استفاده کرده است. کنگره، امروز با این رفتار بی‌ثبات‌کننده مقابله کرد و قانون توقف پهپادهای جمهوری اسلامی را تصویب کرد. افتخار می کنم که درهدایت و تصویب این قانون نقش ایفا کرده‌ام.»

صدای آمریکا نوشت؛ الیز استفانیک نماینده جمهوریخواه کنگره نیز گفت: «جمهوری اسلامی بزرگترین صادرکننده تروریسم در جهان است و ما از قوانینی که رژیم فاسد جمهوری اسلامی را از دسترسی و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به عنوان ابزاری تروریستی بازدارد حمایت می‌کنیم. جهان باید بداند که ایالات متحده از هر ابزاری برای قطع دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح های مرگبار استفاده خواهد کرد»

این طرح که « متوقف کردن پهپادهای جمهوری اسلامی» نامیده می‌شود، در کنار دیگر تحریمهای ایالات متحده بر فعالیتهای نظامی جمهوری اسلامی مانع از دستیابی به قطعات و عرضه و فروش و انتقال پهپادها و تکنولوژی‌های مرتبط با آن به جمهوری اسلامی است و برای تبدیل شدن به قانون باید به تصویب سنای آمریکا نیز برسد.

از زمان آغاز جنگ یمن نیروهای حوثی بارها از پهپادهای انفجاری ساخت جمهوری اسلامی برای حمله به اهدافی در عربستان استفاده کردند

آنتونی بلینکن هم پیشتر اعلام کرده بود ایالات متحده به دنبال راهی است تا از برنامه پهپادی جمهوری اسلامی جلوگیری کند .