شورای ولایتی غور جمهوری اسلامی را به ناامن ساختن غرب افغانستان برای تخریب بند سلما متهم ساخت

0
568

شورای ولایتی غور روز دوشنبه ٢٤ ژوئیه ٢٠١٧ اعلام کرد، دولت جمهوری اسلامی طالبان را در غرب افغانستان حمایت مالی و نظامی می کند تا بند سلما هرات را تخریب کند. فضل الحق احسان رییس شورای ولایتی غور مدعی است که ایران می­خواهد با حمایت کردن طالبان بند سلما در ولسوالی چشت هرات و پایگاه داعش در ولایت غور را از بین ببرد.
فضل الحق احسان رییس شورای ولایتی غور گفت طالبان با حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی موفق به تصرف ولسوالی تیوره ولایت غور شد تا راه را برای بدست گرفتن بند سلما باز کند.

به گفته رییس شورای ولایتی غور، جمهوری اسلامی تلاش دارد تا طالبان را در ولایت غور حمایت کند تا با ناامن ساختن حوزه غرب افغانستان بند سلما را تخریب نماید.

اما سفارت جمهوری اسلامی در کابل این ادعاها را رد کرده و تاکید دارد که جمهوری اسلامی همواره روابط نیک با افغانستان دارد.

بند سلما یکی از بزرگترین بندها در افغانستان به شمار می­رود که با هزینه نزدیک به ٣٠٠ میلیون دلار با همکاری کشور هند در ولسوالی چشت هرات ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ این بگومگو­ها زمانی صورت گرفت که طالبان دیروز یکشنبه ولسوالی تیوره ولایت غور را تصرف کردند و امروز دوشنبه ده‌ها تن از باشندگان غور در ولایت هرات تظاهرات کرده و اعلام کردند که طالبان در آن ولسوالی صدها فرد غیرنظامی را کشته و ده ها خانه را آتش زده اند.