سریر موقن، پس از چهار سال تحصیل در ترم آخر به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد

0
201

سریر موقن دانشجوی معماری دانشگاه آزاد اصفهان از خرداد ماه ۹۷ به دلیل «بهایی بودن» از ادامه تحصیل محروم شد. یک منبع مطلع با اعلام این خبر گفت او با گذراندن ۱۳۵ واحد درسی از مجموع ۱۴۵ واحد درسی در ترم آخر تحصیلی از دانشگاه اخراج شده است. به گفته این منبع او پیش از شروع آخرین امتحانات و در آستانه فارغ التحصیلی از دانشگاه اخراج شده است.

سریر موقن متولد سال ۱۳۷۴ است که در سال ۱۳۹۳ در رشته معماری دانشگاه آزاد اصفهان واحد دولت‌آباد پذیرفته شد و در تابستان ۹۷ در سکوت از دانشگاه اخراج شد.

این منبع تاکید کرد «سریر موقن در فرم ثبت‌نام دانشگاه دین خود را در گزینه مذهب بهایی اعلام کرده بود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند. او پذیرفنه شد بدون اینکه دین‌ او برایش مشکلی پیش بیاورد و تقریبا چهار سال به دانشگاه رفت اما پیش از آخرین امتحانات برای فارع التحصیلی اخراج شد. او حتی در دوران تحصیلی خود فعالیتی مبنی بر تبلیغ مذهبش هم نداشته است.»

به گفته این منبع اخراج او از دانشگاه نیز مانند بقیه دانشجویان بهایی در سال‌های اخیر صورت گرفته است «در روز دوم خرداد با سریر به صورت تلفنی تماس گرفته شد و به او گفته شد که پرونده تحصیلی او ناقص است و باید به آموزش مراجعه کند. بعدتر سایت دانشگاه هم از دسترس‌اش خارج شد و در هنگام ورود به سایت پیام مراجعه به آموزش برایش ارسال می‌شد. پس از اینکه او به بخش آموزش دانشگاه مراجعه کرد به او گفته شده شما بهایی هستی و نباید به دانشگاه می‌آمدی، به او گفته‌اند خودت که می‌دانستی و نباید می‌آمدی. همین.»

این منبع در ادامه گفت به این شکل یک دختر جوان بهایی پس از گذراندن ۱۳۵ واحد درسی از مجموع ۱۴۵ واحد از دانشگاه در ترم آخرش اخراج شد. به گفته این منبع آگاه به وضعیت خانم موقن، وی تا مدتی هر روز به برای پیگیری بازگشت و یا «حداقل گرفتن ریز نمراتش تا آن زمان» به دانشگاه مراجعه می‌کرد اما در نهایت به او گفته شد که او عضو فرقه ضاله است و نمی‌تواند به دانشگاه برگردد و ریز نمرات را هم نخواهند داد.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ به گفته این منبع اخراج او از دانشگاه در حالی صورت می‌گیرد که نه تنها سریر موقن در همان ابتدا در فرم ثبت‌نام دین خود را بهایی معرفی کرده بلکه در طی سالهای تحصیلی هیچ‌گاه اقدامی برای تبلیغ دین خود نداشته است.