سانحه برای اتوبوس حامل 30 ناشر؛ نماینده انتشارات پارمیس درگذشت

0
338

اتوبوس حامل جمعی از ناشران شرکت کننده در نمایشگاه استانی کتاب تبریز در مسیر بازگشت به تهران دچار سانحه شد که بر اثر آن 16 نفر کشته و مجروح شدند.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از رسانه های درون مرزی؛ همایون امیر زاده، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سانحه شب گذشته برای ناشران گفت: ناشران و غرفه داران بعد از نمایشگاه کتاب تبریز برای تهران سوار یک اتوبوس شدند که خودروی آن ها در مسیر راه در فاصله زنجان به میانه نرسیده به پلیس راه، دچار سانحه انحراف از مسیر شده که بر اثر این سانحه 16 نفر از سرنشینان زخمی شده اند که متاسفانه یکی از آن ها به دلیل شدت جراحات پیش از رسیدن به بیمارستان، درگذشت.

 به گفته این مقام مسئول در وزارت ارشاد این فرد حسین طهماسبی از موسسه انتشاراتی پارمیس بوده است.

 امیر زاده ادامه داد: مصدومان این سانحه بلافاصله به بیمارستان اعزام شدند و 14 نفر در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند. 10 نفر دیگر از مصدومان نیز به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان اعزام شدند که بر اساس آخرین خبر هایی که از طریق مدیران ارشاد آذربایجان شرقی به ما رسیده است، از این 10 نفر 6 نفر به صورت سرپایی مداوا شدند و 4 نفر هم همچنان بستری هستند که از این تعداد هم یک نفر به علت شکستگی در اتاق عمل به سر می برد.

 مشاور اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد همچنین از مامور کردن مدیران کل ارشاد آذربایجان شرقی و زنجان برای رسیدگی به وضعیت مصدومان این سانحه از طرف معاونت متبوعش خبر داد.

 وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به این که ناشران یاد شده برای حضور در نمایشگاه استانی کتاب تبریز که اجرای آن بر عهده موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران است، عازم این شهر شده اند آیا این موسسه وظیفه تامین وسیله ایاب و ذهاب برای آن ها را ندارد؟ گفت: خیر این جزء تکلیف این موسسه نیست.

 در عین حال بر اساس اطلاعات بیشتری که به دست خبرنگار مهر رسیده است سانحه مذکور ساعت 3 بامداد امروز و بر اثر منحرف شدن اتوبوس حامل ناشران در پی افتادن یکی از لاستیک های آن به چاله اتفاق افتاده است.

 بر اساس این گزارش ناشران شرکت کننده در این نمایشگاه پس از پایان این رویداد در ساعت 8 شب روز شنبه غرفه های خود را ترک کرده و با دو اتوبوس که به صورت شخصی آن ها را در اختیار گرفته اند، تبریز را به مقصد تهران ترک کرده اند و حادثه رخ داده برای یکی از این اتوبوس ها بوده است.

شایان ذکر است که چندی پیش ۲۱۴ نویسنده، شاعر، مترجم و روزنامه‌نگار در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار حذف سانسور شده و اعلام کردند مشروط بر حذف سانسور، درصورت لزوم در قوه قضاییه مسوول و پاسخگوی نوشته‌های‌مان خواهیم بود.