رویترز: آمریکا وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را عامل ترور مسعود مولوی می داند

0
78

پس از آن که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیپلمات های جمهوری اسلامی را ‘عوامل ترور ‘ خواند، خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی گفت ایالات متحده آمریکا نتیجه گیری کرده است که وزارت اطلاعات ایران به طور مستقیم در قتل سال گذشته مسعود مولوی در ترکیه نقش داشته‌ است.

رویترز هفته گذشته هم به نقل از مقامات ناشناس دولت ترکیه گزارش داده بود که تیمی از ‘دیپلمات‌ها و ماموران اطلاعاتی ‘ فعال در کنسولگری جمهوری اسلامی در شهر استانبول در قتل مسعود مولوی دست داشته اند.

مسعود مولوی وردنجانی در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی به ضرب گلوله در استانبول کشته شد. بنا بر آن گزارش رویترز،‌ فردی که در ویدیوی لحظه قتل در کنار وی قدم می‌زند “علی اسفنجانی نام دارد که مسئولیت تیم ترور آقای مولوی را بر عهده داشت.”

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی که نامش را فاش نکرده است، نوشت: “با توجه به سابقه جمهوری اسلامی در سوء قصد علیه مخالفان ایرانی و روش‌های به کار گرفته شده در ترکیه، دولت ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به طور مستقیم در قتل وردنجانی دخالت داشته است.”

مقامات آمریکایی تاکنون به این صراحت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دست داشتن در آن ترور متهم نکرده بودند، هرچند مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، یک هفته پس از آن واقعه قتل آقای مولوی را نمونه غم‌انگیز دیگری از سوء قصدهایی خواند که با پشتیبانی حکومت جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و مخالفان حکومت هدف آن هستند.

مایک پومپئو روز چهارشنبه (۱ آوریل) به طور صریح تری در شبکه توییتر نوشت: “گزارش‌ها مبنی بر اینکه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در ترور یک مخالف در ترکیه دست داشته اند نگران کننده است اما با وظایفشان کاملاً مطابقت دارد – “دیپلماتهای” جمهوری اسلامی عامل ترور هستند و طی یک دهه گذشته چندین ترور و توطئه بمبگذاری در اروپا انجام داده اند.”

فرار هدایت کننده تیم ترور

رویترز پیشتر گزارش داده بود که مسئول تیم ترور یعنی علی اسفنجانی سه روز پس از قتل موفق شد با کمک یک قاچاقچی و با هویت جعلی به ایران بگریزد. این فرد یک روز پیش از قتل به کنسولگری ایران رفته بود.

چند ماه پیش پلیس ترکیه ویدیویی از لحظات قتل مسعود مولوی پخش کرد که از یک دوربین مدار بسته ضبط شده بود. در این ویدیو آقای مولوی با یک نفر دیگر مشغول قدم است که ناگهان مهاجم مسلحی از پشت او را با تیر می زند.

بنابر این گزارش، پلیس ترکیه در گزارشی که دو هفته پیش منتشر کرد درباره سابقه آقای مولوی نوشت “کارنامه‌ای نامعمول” داشت. در این گزارش آمده که آقای مولوی در گذشته در بخش امنیت سایبری وزارت دفاع جمهوری اسلامی فعال بود اما بعدتر به یکی از صداهای منتقد مقامات جمهوری اسلامی تبدیل شد.

مسعود مولوی
رویترز نوشته آنکارا از ایران در خصوص دخالت دو مظنون ایرانی که پاسپورت دیپلماتیک در قتل مسعود مولوی نقش داشته‌اند توضیح رسمی خواسته است

مسعود مولوی یکی از عوامل امنیتی بود که حدود دو سال پیش ایران را ترک کرد و به ترکیه رفت. او را گرداننده اصلی کانال افشاگر “جعبه سیاه” می‌دانند که بارها با انتشار اسنادی بیت رهبری، قوه قضائیه و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را متهم به فساد مالی و ترور مخالفان کرد.

در گزارش رویترز همچنین به افشاگری او علیه برخی از چهره‌های سرشناس سپاه پاسداران اشاره شد که سه ماه قبل از مرگ او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. او در این پست‌ها گفته بود که دعا کنید پیش از افشای فساد مافیای این فرماندهان کشته نشوم.

با این حال رویترز نوشت که این خبرگزاری مستقلا قادر نیست جایگاه آقای مولوی در وزارت دفاع را تایید کند.

رویترز نوشته دخالت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در قتل مسعود مولوی می‌تواند بر روابط نزدیک دو متحد قدرتمند منطقه‌ای یعنی دولت رجب طیب اردوغان و حکومت جمهوری اسلامی تاثیر بگذارد.

یک سخنگوی پلیس ترکیه گفت در آینده جزئیات بیشتری از این پرونده منتشر خواهد کرد.

به گفته دو مقام ترکیه که با رویترز صحبت کرده‌اند، آنکارا از جمهوری اسلامی در خصوص دخالت دو مامور جمهوری اسلامی که پاسپورت دیپلماتیک داشتند توضیح رسمی خواهد خواست.

یکی از این مقام‌ها نیز گفت که مقامات قضایی ترکیه پیگیر این پرونده خواهند بود.

رویترز در گزارش خود نوشته که عامل قتل و چند فرد دیگر ترکیه‌ای و ایرانی که در ارتباط با این قتل بازداشت شده‌اند، اقرار کرده‌اند که دستور قتل را دو مأمور امنیتی در کنسولگری جمهوری اسلامی صادر کرده بودند.

روتیزر به نقل از مقام ترکیه که به شرط ناشناس ماندن با آنها مصاحبه کرده نوشت “مظنونان بازداشت شده در شهادت‌های خود گفته‌اند. هر دوی این مأموران امنیتی پاسپورت دیپلماتیک داشته‌اند”.

مقام دیگری ترکیه نیز به رویترز گفته جمهوری اسلامی نقش عمده‌ای در هماهنگی و انجام قتل داشتند.

پلیس ترکیه چند روز پس از قتل اعلام کرده بود که پنج نفر را در ارتباط با قتل مسعود مولوی در استانبول بازداشت کرده است.

دو مقام امنیتی جمهوری اسلامی هم گفته بودند که مسعود مولوی پیش از قتل از سپاه پاسداران هشدارهایی دریافت کرده بود تا همکاری خود را با شرکت‌های سازنده هواپیماهای بدون سرنشین قطع کند. این دو مقام امنیتی جمهوری اسلامی گفته‌اند او به اروپا و آمریکا هم نزدیک شده بود. رویترز اما گفته نمی‌تواند مستقلا این ادعاها را تایید کند.

به گفته یکی از این مقام‌های جمهوری اسلامی، حکومت جمهوری اسلامی به او درباره تماس با دیپلمات‌های خارجی نیز هشدار داده بود.

یکی از مقام‌های ترکیه قتل آقای مولوی را با قتل جمال خاشقچی مقایسه کرده که به بحران در روابط ترکیه و عربستان منجر شد.

این در حالی است که ترکیه و جمهوری اسلامی نیز در خصوص ادلب در سوریه با یکدیگر اختلاف دارند و دولت اردوغان از نقش نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه ناراضی است.

به گزارش رویترز، تیمی متشکل از پلیس و سازمان امنیت ترکیه در تحقیقات خود ۳۲۰ ساعت ویدیو، ۴۹ مکان را بررسی کرده‌اند و با ۱۸۵ نفر نیز به گفت‌وگو نشسته‌اند.

حدود دو سال پیش نیز سعید کریمیان، مدیر جم ‌تی‌وی در استانبول به گلوله بسته و کشته شد. بسیاری انگشت اتهام را به سوی نهادهای اطلاعاتی ایران نشانه می‌روند.

به گزارش بی بی سی؛ در هفته گذشته نیز یک دادگاه در آلمان دو نفر را به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی محکوم کرده بود. بلافاصله دادگاهی در دانمارک نیز یک متهم را به خاطر همکاری با حکومت جمهوری اسلامی برای سوءقصد علیه یکی از مخالفان این حکومت گناهکار شناخت.