روسیه: نیروهای خارجی هر چه زودتر جنوب سوریه را ترک کنند

0
267

زیر خارجه روسیه خواستار خروج هر چه سریع‌‌تر نیروهای خارجی از جنوب غربی سوریه شد. این منطقه مجاور مرز اسرائیل، پیش از این به عنوان منطقه کاهش تنش اعلام شده بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پیش از سفر آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائيل به مسکو خواستار خروج کامل همه نیروهای غیر سوری از جنوب غربی سوریه شده است.

لاوروف روز چهارشنبه ۳۰ مه گفت، روسیه در این باره در حال مذاکره با آمریکا و اردن است. این سه کشور در ژوئیه سال ۲۰۱۷ بر سر منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه به توافق رسیده بودند. این ناحیه شامل مناطقی از استان‌های درعا و قنیطره می‌شود.

اردن بیم آن دارد که نبردهای جدید موج تازه‌ای از فرار شهروندان سوری را به همراه بیاورد.

اسرائيل نیز به دلیل فعالیت نیروهای جمهوری اسلامی در جنوب سوریه نگران است. در هفته‌های گذشته ارتش اسرائيل و واحدهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بارها به یکدیگر در سوریه حمله کردند. اسرائيل حضور جمهوری اسلامی در سوریه را تهدیدی برای امنیت ملی خود تلقی می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته گفت، موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی اسرائیل را از “چند کیلومتری در جنوب سوریه به خطر می‌اندازند”.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائيل پنج‌شنبه ۳۱ مه به منظور دیدار و گفت‌وگو با سرگئی شویگو، همتای روسی خود به مسکو سفر خواهد کرد.

به گزارش دویچه وله به نقل از تاس؛ روسیه و جمهوری اسلامی حامی دولت سوریه‌اند و در این کشور فعالیت نظامی دارند.