روسای‌ جمهور ایران و فرانسه در نیویورک دیدار کردند

0
176

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و حسن روحانی روز سه‌شنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند.

«حسن روحانی» و «فرانسوا اولاند» روسای‌جمهور ایران و فرانسه همانطور که پیشتر اعلام شده بود، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کردند. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار شرکت کرده است.

 

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از رسانه ای درون و بین المللی؛ «فرانسوا اولاند» ساعتی قبل در سخنرانی‌ای که در صحن مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد، گفت که قصد دارد مستقیما با همتای ایرانی‌اش دیدار کند. وی در این سخنرانی بر تعهد خود به مذاکره برای یافتن راهکاری مسالمت‌آمیز جهت حل موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد.

 فرانسه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و از جمله کشورهای عضو گروه موسوم به 1+5 است. وزرای خارجه این گروه قرار است روز پنج‌شنبه با حضور وزیر خارجه ایران نشست داشته باشند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، که پیش از دیدار با حسن روحانی در سازمان ملل سخنرانی کرده بود، روز سه‌شنبه در مجمع عمومی اظهار داشت که ایران باید با اقدامات واقعی نشان دهد که برنامه نظامی اتمی ندارد.

اولاند که کشورش یکی از اعضای دایم شورای امنیت است، در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «فرانسه انتظار دارد که ایران اقدامات واقعی انجام دهد که نشان دهد برنامه نظامی هسته‌ای خود را کنار گذاشته، به رغم اینکه ایران از حق داشتن از یک برنامه غیرنظامی برخوردار است.»

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به دولتمردان جدید ایران گفت: «مسئله این است که بدانیم آیا این کلمات به عمل واقعی ترجمه می‌شوند؟ به ویژه در مورد موضوع هسته‌ای.»

اولاند افزود: «در ۱۰ سال گذشته، گفت‌وگوها راه به جایی نبرده است.»

رئیس جمهوری فرانسه سپس در کنفرانس خبری پس از سخنرانی خود هم گفت: «من گفت‌وگو با رئیس جمهور روحانی را پذیرفتم چنانکه او هم تمایل داشت.»