“رنوار” فرانسوی به اسکار رفت

0
183

فیلم سینمایی “رنوار” به کارگردانی ژیل بوردوس به عنوان نماینده کشور فرانسه برای بخش غیر انگلیسی زبان اسکار معرفی شد.

 در حالیکه فیلم برنده نخل طلای کن “آبی گرمترین رنگ است” به کارگردانی عبداللطیف کشیشه فاقد شرایط لازم برای ارائه به آکادمی اسکار در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان تشخیص داده شد، کمیته انتخاب فیلم فرانسوی برای اسکار، “رنوار” به کارگردانی ژیل بوردوس را برای رقابت در اسکار برگزید.

شرکت ساموئل گلدوین این فیلم را به موقع و در ماه مارس گذشته در امریکا اکران کرد که 2.2 میلیون دلار نیز فروش داشت.

هرچند این فیلم مدتی پیش ساخته شد اما معیارهای لازم را که اکران بین اول اکتبر 2012 تا 30 سپتامبر 2013 بود، داشت.

این فیلم در تاریخ دوم ژانویه امسال در فرانسه اکران شد.

در مقابل، فیلم “آبی گرمترین رنگ جهان است” تا تاریخ نهم اکتبر اکران نمی شود در نتیجه مقطع 30ام سپتامبر را از دست داد.

داستان فیلم “رنوار” در منطقه کوت دازوخ (Côte d’Azur) در سال 1915 می‌گذرد و درباره پیرآگوست رنوار، ژان رنوار و زنی که مدل نقاش فیلمساز بود، است.

میشل بوکه بازیگر پیشکسوت فرانسوی، به همراه وینسنت روتیر و کریستا ترت در این فیلم نقش آفرینی می کنند. Fidélité Films این فیلم سینمایی را تهیه کرده و توسط Wild Bunch به فروش رسیده است؛ شرکتی که اتفاقاً “آبی گرمترین رنگ جهان است” را نیز به فروش رساند.

CNC هر سال کمیته ای را جهت انتخاب یک فیلم به اسکار تشکیل می دهد. این کمیته دو داور ثابت دارد و امسال هم ایزابل آدجانی بازیگر، سیلوت بادرو فیلمنامه نویس، لورن کانتت کارگردان، استلا بیالون تهیه کننده و رییس آکادمی سزار آلن ترزیان نیز در این کمیته حضور داشتند.

“رنوار” که اولین بار در جشنواره فیلم کن 2012 به نمایش درآمد، بیش از 500 هزار بلیت در فرانسه و 3 میلیون بلیت در عرصه جهانی فروخت. بیش از دو میلیون دلار درآمد این فیلم در آمریکا بود که عنوان موفق ترین فیلم خارجی زبان آن سال را برایش به همراه آورد.

به گزارش سینما پرس به نقل از ددلاین، با وجود این که فیلم عبدالطیف کشیشه که برنده نخل طلای امسال جشنواره کن شد از نظر بیشتر منتقدان و دست اندرکاران نماینده بهتری برای اسکار امسال بود، اما از آنجا که اکران این فیلم از 9 اکتبر در فرانسه انجام می شود و فیلمهایی که راهی اسکار می شوند باید پیش از اکتبر در کشور مبدا به نمایش درآیند، این فیلم نمی تواند امسال به اسکار برود.