رصد حیات وحش آفریقا با چشمان هوش مصنوعی

0
163

شرکت “دیپ مایند”(DeepMind) به صفوف شرکت‌هایی پیوسته است که از هوش مصنوعی برای نجات جمعیت جانوران در حال انقراض استفاده می‌کنند و این کار را در مقیاسی بزرگ انجام می‌دهد.

این شرکت با همکاری سازمان‌های طرفدار محیط زیست و زیست شناسان روی پروژه‌ای کار می‌کند که از فناوری یادگیری ماشین برای شناسایی سریع حیوانات و شمارش آنها در میلیون‌ها عکس گرفته شده طی 9 سال گذشته در پارک ملی سرنگتی تانزانیا استفاده می‌کند.

سرنگتی(Serengeti) دشتی پهناور در شرق آفریقاست که در شمال تانزانیا قرار گرفته و تا جنوب غرب کنیا کشیده شده‌ است و دارای وسعت حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربعی است و دارای زیستگاه‌های متنوع و گونه‌های گوناگون پستانداران می‌باشد.

در حالی که به طور معمول یک سال طول می‌کشد تا داوطلبان این عکس‌ها را بررسی کنند، هوش مصنوعی توسعه یافته توسط “دیپ مایند” مدلی را تدوین کرده است که می‌تواند اکثر حیوانات را حداقل با دقت انسان برچسب گذاری کند، در حالی که این روند را تا 9 ماه کوتاه می‌کند.

این چالش کوچکی نیست، چرا که حیوانات به ندرت در معرض دید دوربین‌های حساس به حرکت قرار می‌گیرند و بدین ترتیب هوش مصنوعی می‌تواند یوزپلنگ‌های خارج از قدرت فوکوس یا شترمرغ‌های سریع را به خوبی تشخیص دهد.

“دیپ مایند” در حال توسعه یک نسخه از قبل آموزش دیده از مدل هوش مصنوعی خود است که تنها به سخت افزار متوسط و اتصال به اینترنت کمی احتیاج دارد. در صورتی که یک رایانه قدرتمند و اینترنت پرسرعت می‌تواند برای حیات وحش مضر باشد و همچنین استقرار آن گران است.

این تیم امیدوار است که به زودی مدل‌های خود را در این زمینه تأیید کند تا پیشرفت آنها در شرایط واقعی را آزمایش کند.

این سامانه در صورت موفقیت آمیز بودن، می‌تواند تلاش‌های حفاظت از محیط زیست و حیات وحش را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

بسیاری از گونه‌های دشت سرنگیتی تحت تاثیر دخالت و تجاوز بی‌رویه انسان حاصل از کشاورزی، شکار یا تغییر اقلیم قرار گرفته‌اند.

سیستم یادگیری ماشین نه تنها می‌تواند رفتار و توزیع جمعیت حیوانات را با جزئیات ردیابی کند، بلکه به سرعت داده‌هایی را فراهم می‌کند که ماموران محیط زیست می‌توانند به موقع به تغییرات کوتاه مدت واکنش نشان دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت،  هوش مصنوعی فقط یک قطعه از یک پازل بسیار بزرگ است، اما می‌تواند خیلی در این مسیر مهم باشد.