رئیس کمیته روابط خارجی سنا نگران «احتمال وجود سایت‌های هسته‌‎ای اعلام‌نشده جمهوری اسلامی» است

0
227

نشریه «واشنگتن فری بیکن» به نقل از رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می نویسد که جمهوری اسلامی به هیچ وجه به تعهدات مندرج در توافق هسته ای برجام عمل نمی‌کند و مانع دسترسی بازرسان هسته ای به سایت های مهم، که میزبان امور مرتبط با «برنامه حساس تسلیحات هسته ای رژیم» است، می شود.

جیمز ریچ، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، به واشنگتن فری بیکن گفته است که او از گزارش‌های جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که می‌گوید احتمالا سایت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران وجود دارد و آن سایت‌ها در ایران همچنان فعال هستند، نگران شده است.

سناتور ریچ، که همچنین عضو کمیته امور اطلاعاتی سنا است، اخیرا با رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، دیدار و گفتگو کرد تا به نوشته واشنگتن فری بیکن، درباره اقدامات جمهوری اسلامی در جلوگیری از دسترسی بازرسان و مخفی کردن کارهای اعلام‌نشده مرتبط با تسلیحات، اطلاعات بیشتری بدست آورد.

سناتور جیمز ریچ به این نشریه می‌گوید روشن است که جمهوری اسلامی قصد دارد سقف تعیین شده در برجام را برای ذخیره اورانیوم غنی شده، نقض کند. به گفته سناتور ریچ، جمهوری اسلامی به طور مشخص گفته اند که غنی سازی را فراتر از آنچه در توافق ذکر شده، انجام خواهند داد و «به این که بقیه چه کاری انجام دهند، اهمیتی نمی دهند.» او گفت به هیچ وجه نمی توان گفت که آنها مطابق با الزامات توافق هسته‌ای برجام عمل کرده‌اند.

به نوشته واشنگتن فری بیکن، سناتور ریچ ضمن ابراز ناخرسندی خود از تلاش های متحدان اروپایی که در راه بازگشت فوری تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایستاده اند، گفت آنها می دانند که بازگشت فوری تحریم ها علیه ضرورت دارد.

به گزارش صدای آمریکا؛ این نشریه به نقل از رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می‌نویسد که او در دیدارها با مقامات اروپایی، موضوع جمهوری اسلامی را پیش کشیده است.