درخواست ۵ کشور: جمهوری اسلامی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه بفرستد

0
177

وزیر امور خارجه کانادا به نمایندگی از پنج کشور از جمهوری اسلامی خواست تا جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را تحویل دهد تا برای رمزگشایی به یک کشور ثالث، ترجیحا فرانسه تحویل داده شود.

وزاری امور خارجه کانادا، اوکراین، سوئد و افغانستان و نیز معاون خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا، پنج کشوری که اتباع‌شان ۴۰ روز پیش در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران کشته شدند روز شنبه ۲۶ بهمن در حاشیه نشست امنیتی مونیخ برای دومین بار در یک ماه اخیر گرد هم آمدند.

نمایندگان این کشورها در پایان این نشست که در آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز به عنوان مهمان دعوت شده بود، با انتشار بیانیه‌ای دولت جمهوری اسلامی را به تعجیل در انجام مسئولیت‌های خود بر اساس معاهدات بین‌المللی فراخواندند.

در این بیانیه که وزیر خارجه کانادا آن را برای خبرنگاران خواند، بر لزوم «همکاری» اجمهوری اسلامی در وهله اول برای انجام تحقیقات کامل درباره این اقدام فاجعه‌بار بر اساس معاهده هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی تأکید شده است. شامپانی یادآوری کرد که پنج دیپلمات ارشد شرکت‌کننده در نشست روز شنبه با محمد جواد ظریف به اختصار گفتگو کرده و در این نشست مشترک بر اجرای عدالت، شفافیت و مسئولیت‌پذیری کامل ایران تأکید کرده‌اند.

وی گفت که مقام‌های پنج کشور در گفتگو با همتای خود در دولت جمهوری اسلامی به او گفته‌اند که جمهوری اسلامی باید به «تمامی پرسش‌های مهم هم درباره واقعیت ماجرا و هم درباره وجه حقوقی آن» پاسخ دهد.

به گفته آقای شامپانی منظور از همکاری جمهوری اسلامی آن است که این کشور باید جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده را به یکی از مراکزی که توانایی رمزگشایی و بازخوانی آن را دارند، تحویل دهد.

پس از پایان دومین نشست مقام‌های پنج کشور، آنها در یک نشست مطبوعاتی نیز شرکت کردند. فیلیپ شامپانی در جریان این نشست گفت جمهوری اسلامی باید جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه بفرستد، زیرا فرانسه تمامی امکانات فنی لازم برای رمزگشایی پیام‌ها در این جعبه‌ها را دارد.

به گزارش یورونیوز؛ دور نخست نشست مقام‌های پنج کشور برای گفتگو در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی روز ۱۶ ژانویه گذشته در لندن برگزار شده بود.