دبیرکل ناتو: نیروهای دولتی سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند

0
133

آنرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو ، روز دوشنبه دوم سپتامبر، گفته است که اسناد و شواهد موجود درباره حمله شیمیایی در سوریه او را متقاعد کرده است که حکومت بشار اسد از این سلاح استفاده کرده است.

به گزارش رادیو فردا از رویترز، دبیرکل ناتو تصریح کرده است که پاسخ قاطع ندادن به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه پیام های «خطرناکی برای دیکتاتور ها» در جهان ارسال خواهد کرد.

آقای راسموسن با این حال گفته است که ناتو برنامه ای فراتر از دفاع از اعضای خود در این زمینه ندارد و این برعهده تک تک کشورهای عضو ناتو است تا در خصوص پاسخگویی به این اقدام حکومت سوریه راسا تصمیم بگیرند.

دبیرکل ناتو که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد، اضافه کرده است: براساس اطلاعاتی که در اختیار من قرار گرفته است من می توانم به شما بگویم نه تنها حمله شیمیایی رخ داده است، بلکه متقادعد شدم که حکوکمت سوریه مسئول این حمله است.

وی خواستار پاسخ قاطع جامعه بین المللی به این اقدام شده تا مانع تکرار استفاده سلاح شیمیایی در آینده شود.

براساس ارزیابی اطلاعاتی که کاخ سفید روز جمعه در خصوص استفاده حکومت بشار اسد از سلاح شیمیایی منتشر کرد،‌ ۱۴۲۹ نفر در حمله شیمیایی به حومه دمشق در روز چهارشنبه ۲۱ اوت کشته شدند که دست کم ۴۲۶ نفر از آنها کودک بودند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه اول سپتامبر گفته است که ایالات متحده اسناد و مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد از گاز «سارین» در سوریه استفاده شده است. وی اضافه کرده بود : این اسناد و مدارک بر اساس نمونه‌های خون و موی قربانیان حمله شیمیایی در سوریه است که توسط نخستین گروه های امدادی در این منطقه جمع‌آوری شده است.

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که مسکو از شواهد ارائه شده توسط آمریکا مبنی بر استفاده رژیم بشار اسد از سلاح شیمیایی برای حمله به حومه دمشق به هیچ وجه قانع نشده است.

حکومت سوریه استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب می کند و می گوید مخالفان مسلح مسئول این حمله هستند.

این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است که کشورش به استفاده از سلاح شیمیایی توسط حکومت سوریه واکنش نشان خواهد داد.

آقای اوباما روز شنبه تاکید کرد که تصمیم گرفته است تا آمریکا علیه حکومت سوریه دست به اقدام نظامی بزند، اما خواهان موافقت کنگره آمریکا با چنین اقدامی است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین باردیگر تاکید کرده بود که اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه به لحاظ زمانی محدود، ولی چنان قدرتمند خواهد بود که مانع استفاده مجدد از سلاح شیمیایی شود.

نا آرامی ها در سوریه از بیش دو سال پیش اغاز شد. ابتدا اعتراضات به صورت مسالمت آمیز بود. اما سرکوب این اعتراضات در نهایت به جنگ داخلی در سوریه منجر شد.

به گزارش سازمان ملل متحد تاکنون در جریان ناآرامی در سوریه بیش از صد هزار نفر کشته شده اند و بیش از هفت میلیون نفر خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند.