دادگاه فساد نفتی؛ علیرضا زیباحالت منفرد مرموز یا مظلوم؟!

0
549

بلاخره پس از گذشت سه سال دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد، مشهور به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به جریان افتاد. حالا او در دادگاهی علنی اتهامات کلان خود را پاسخ می‌دهد. علیرضا زیباحالت منفرد در جلسه دادگاه گفته که بابک زنجانی و تیمش تقصیر‌ها را گردن او انداخته است.

سال ۱۳۹۴ سید حمید حسینی از عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان نفت و گاز و پتروشیمی در نوشته‌ای به وجود یک فرد مرموز در پرونده بابک زنجانی اشاره کرد. فردی که در دادگاه بابک زنجانی نیز چند باری از او صحبت شد، ولی هیچ اطلاع دقیقی درباره او در دست نبود.

در آن زمان کسی نام علیرضا زیبا حالت منفرد را نشنیده بود. تا اینکه یک سال بعد هویت این فرد مرموز افشا شد. دی ماه سال ۹۵ دادستان تهران از دستگیری فردی مرتبط با پرونده بابک زنجانی خبر داد. این دستگیری در دومنیکا و توسط پلیس اینترپل انجام شده بود.

آن زمان دادستان تهران این فرد را اینگونه معرفی کرد “متهم دستگیر شده که جعبه سیاه فعالیت‌های مجرمانه بابک زنجانی در خصوص اخذ مجوز فعالیت و خرید بانک اف. آی. آی. بی توسط متهم اصلی پرونده محسوب می‌شود.”

اما پس از دستگیری و استرداد زیباحالت منفرد برگزاری دادگاه او حدود سه سال به وقفه افتاد، در این مدت حکم متهمان دیگر پرونده صادر شد. بابک زنجانی به اعدام محکوم شد، دو متهم به حبس ابد محکوم شدند و برای دیگر متهمان نیز احکامی صادر شد.

هیچ گاه دلیل این تاخیر در برگزاری دادگاه او مشخص نشد. اما بالاخره حالا دادگاه او به جریان افتاده است. کیفرخواست زیبا حالت منفرد ۹۸ صفحه‌ای است.
کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت، جعل و… از اتهامات اوست.

زیباحالت منفرد به نوعی مهره اصلی بابک زنجانی در جابه جایی پول و نفت است. شرکت ملی نفت شاکی اوست.

منفرد با ایجاد شرکت‌های صوری در مالزی و تاسیس یک بانک برای بابک زنجانی به عنوان رابط او با خریداران نفت فعالیت می‌کرده است.

این متهم بابت جابجایی هر حواله‌ای مبالغ زیادی را از شرکت ملی نفت دریافت کرده است. همچنین فلاح هروی از دیگر متهام پرونده فساد نفتی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع زنجانی که حواله می‌گردید از حساب منفرد می‌رفته است.
زیباحالت منفرد در این جابه جایی‌ها پورسانت‌های کلان دریافت کرده است.

منفرد همچنین متهم است که در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی کرده است. منفرد یک نفتکش با نام نخست وزیر دومنیکا خریداری کرده که حالا با پرچم این کشور تردد می‌کند.
او همچنان برای خرید انبار و محل نگهداری محصولات نفتی اقداماتی در چین و مالزی انجام داده بود. او از این راه توانسته بود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار کسب کند.

منفرد چه می گوید؟
متهم در دفاعیاتش ادعا‌های مطرح شده را رد کرد و توپ را در زمین بابک زنجانی و همکارانش انداخت. زیباحالت منفرد گفت که سه بار بیشتر بابک زنجانی را ندیده است.
او مدعی شد که برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به کشور وارد همکاری با زنجانی شده است. منفرد گفت: «من اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم. من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم. من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دور زدن تحریم‌های بین المللی است و مورد وثوق است این اقدام را انجام دادم بنده به هیچ عنوان هیچ نیتی جز آن که عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچگونه رابطه علت و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است.»

او آنچه را که “تحصیل مال نامشروع” در پرونده خوانده شده است را “دستمزد” کار خود دانست. او همچنین مدعی شده که در یک مورد متوجه صدور ال سی تقلبی توسط زنجانی شده و آن را اطلاع رسانی کرده که روابطش با زنجانی شکرآب شده است. به گفته منفرد پس از آن زنجانی به او گفته است “پایت را از گلیمت درازتر نکن!”
او درباره انبار محصولات نفتی در چین توضیح داد که هیچ اطلاعی از قرارداد زنجانی با طرف مقابل نداشته است و او فقط یک ارتباط را برقرار کرده است.

منفرد همچنین ادعای اضافه کردن آب به نفت را از بیخ و بن رد کرد. او گفت که این ادعا فقط از سوی شمس یکی دیگر از متهمان پرونده مطرح شده و پایه و اساسی ندارد.

به گفته منفرد: «هدف از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.»

او همچنین گفته که هیچگونه وجهی بابت حق الزحمه از زنجانی نگرفته بلکه تمامی دریافتی‌اش پورسانتی بوده است که از یک شرکت مالزیایی گرفته است.
او بزرگترین اشتباه خود را این دانسته که پس از دستگیری زنجانی به ایران بازنگشته است. به گفته منفرد “متاسفانه عدم حضور من در ایران بنا به توصیه آقای شمس بود تا زمینه را برای انداختن بخشی از تقصیر علیه بنده فراهم کنند، شمس طی تماس تلفنی به من گفت زور گربه بیرون قفس از شیر داخل قفس بیشتر است. آقایان فکر نمی‌کردند که توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردم.”

او اقاریر محکومان دیگر پرونده از جمله فلاح هروی و شمس را زیر سوال برد و آن‌ها را تکذیب کرد.

در این پرونده نام زنی چینی به نام “یو” مطرح است که ظاهرا انباردار محموله‌ها در چین بوده است. متهمان دیگر پرونده می‌گویند زیباحالت منفرد با این زن همکاری و تبانی کرده و ۶۰ میلیون دلار به جیب زده است. اما منفرد این ادعا را رد کرد و گفت یو را نمی شناسد و فقط “یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار سود بردم.”
او می‌گوید خانم یو را مهدی شمس به او معرفی کرده است. در دادگاه مهدی شمس به ادعا‌های منفرد پاسخ داد و گفت: «من منفرد را انسان گرفتاری می‌دانستم، ولی الان با اتهاماتی که او به من زده من این حق را برای خودم قائلم که علیه او به دلیل نشر اکاذیب شکایت کنم و برای صحبت‌هایم مدرک دارم.»
شمس گفت: «آقا منفرد به من می‌گوید ایران نیا در حالی که آن موقع به او گفتم اگر ریگی به کفش نداری ایران نیا بنابراین اگر نصیحت قابل تفسیر توسط او بود اول خودم به ایران نمی‌آمدم تا گرفتار نشوم.»
او همچنین تاکید کرد که بر خلاف ادعای منفرد او قرارداد‌هایی را امضا کرده است. شمس اسنادی در این باره به دادگاه نشان داد. 

با وجود اینکه تاکنون ۴ جلسه دادگاه جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی برگزار شده و نکات مهمی در آن مطرح شده است، اما به نظر می‌رسد هنوز این پرونده اسرار دیگری هم دارد که شاید در جلسات بعدی از آن‌ها رونمایی شود.

به گزارش فرارو؛ علیرضا زیباحالت منفرد به نوعی در دادگاه خود را یک قربانی بزرگ معرفی می کند. فردی که گرفتار تیم بابک زنجانی شده است و آنها برای فرار از محاکمه تقصیرها را گردن او انداخته اند. فعلا مشخص نیست او مظلوم نمایی می کند و یا اینکه واقعا تیم زنجانی او را گرفتار، دادگاه به زودی در این باره حکم می کند و سرنوشت جعبه سیاه هم روشن می شود. شاید پس از آن حکم اعدام بابک زنجانی نیز اجرا گردد.