دادستانی آمریکا: شرکت هواوی چین در سرکوب معترضان ایرانی دست داشته است

0
189

مقامات قضایی ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) اتهامات تازه‌ای را علیه شرکت چینی هواوی، فعال در زمینه تجهیزات مخابراتی، اقامه کرده اند.

در کیفرخواست تهیه شده توسط دادستانی فدرال آمریکا آمده است این شرکت در جریان اعتراضات ضد حکومتی سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) در تهران، برای مقامات جمهوری اسلامی تجهیزات شنود تهیه کرده است تا آن‌ها بتوانند اقدام به ردیابی و دستگیری تظاهرکنندگان کنند.

در موارد اتهامی جدید همچنین شرکت هواوی به جاسوسی برای ربودن اطلاعات محرمانه تجاری از رقبای خود در آمریکا متهم شده است.

شرکت هواوی در واکنش این اتهامات را «بی ارزش» خوانده است. وزارت خارجه چین نیز دولت آمریکا را به «انتساب بیجای اتهامات امنیتی برای سرکوب شرکت‌های چینی » متهم کرده است.

واشنگتن پیشتر نیز با افشای ۱۳ مورد اتهامی بر ضد این شرکت غول آسیایی مخابراتی و مدیر مالی آن تصریح کرده بود که هواوی در خصوص رابطه شرکت‌های زیر مجموعه‌اش با ایران پنهان کاری کرده و در این زمینه یک بانک بین المللی و چندین مقام آمریکایی را فریب داده است.

بر سر این اتهامات، کانادا انژو منگ، ۴۵ ساله و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی، را دستگیر کرده است. آمریکا وی را متهم کرده است که بانک‌های بین‌المللی را در ارتباط با فعالیت‌های شرکت هوآوی در ایران فریب داده و این بانک‌ها را با خطر نقض تحریم‌های ایران مواجه کرده است. اتهامی که می تواند برای او مجازات سنگینی در پی داشته باشد

به گزارش یورونیوز؛ هواوی بزرگترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در جهان به حساب می آید و در سال ۲۰۱۹ درآمدی بالغ بر ۱۲۱ میلیارد دلار کسب کرده است