خاتمی: برخی نمی‌خواهند پیام شکست معنادار خود را بشنوند

0
154

 محمد خاتمی، رئيس‌ جمهور پیشین ایران در دیدار با جمعی از دانشجویان از دولت محمود احمدی‌نژاد خواست که در روزهای پایانی کار خود برای رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همچنین آزادی زندانیان سیاسی تلاش کند.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان به نقل از صدای آلمان؛ محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران روز چهارشنبه ( ۱۲ تیرماه /۳ ژوئیه) در دیدار با جمعی از فعالان دانشجویی با اشاره به هزینه‌هایی که استادان دانشگاه و دانشجویان از ابتدای انقلاب ۱۳۵۷ پرداخته‌اند تصریح کرد که در چند سال اخیر این فشارهای توأم با تحقیر بیشتری بوده است.

وی اخراج و بازنشسته کردن استادان، ستاره دار کردن دانشجویان، محدود کردن انجمن های اسلامی و صنفی و ایجاد فضای امنیتی- نظامی در دانشگاه‌ها و نیز مساله تفکیک جنسیتی را به عنوان بخشی از فشارهای چند سال اخیر به دانشجویان ذکر کرد.

به گفته رئیس‌جمهور پیشین جمهوری اسلامی در چند سال اخیر به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد زندانی‌‌ها، حبس و حصرها از میان دانشجویان و دانشگاهیان بوده است. خاتمی از میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به عنوان استادان دانشگاهی که هم‌اکنون در حصر هستند یاد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان‌اش گفت: «فعلا من کاری ندارم که فضای ناگوار کنونی از جمله حبس‌ها و حصر چگونه بوجود آمده ولی پیشنهادم این است همین دولت فعلی بکوشد تا این مشکل حل شود و ذکر خیربزرگی را از خود به جا بگذارند که دیگر کسی در حبس و حصر نباشد.»

خاتمی افزود: «آنچه در این دولت شده ولو خودش می‌خواست یا نمی‌خواست، می‌تواند به عنوان باقیات الصالحات تلاش سازنده‌ای بکند و این مشکل حل شود چون این توقع را از آقای روحانی داشتن آسان نیست.»

انتظارات از روحانی و انتقاد از ”فاشیست‌ها”

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش به خواسته‌ها شهروندان و اصلاح‌طلبان از حسن روحانی اشاره کرد و از رأی دهندگان به روحانی خواست صبر و تحمل داشته باشند.

محمد خاتمی گفت: «همه باید حوصله داشته باشند. ما نماینده مطالبات مردم و طرفدار شعارهای انتخاباتی رئيس جمهور منتخب هستیم و کمک می‌کنیم عملی شوند.»

وی با انتقاد از شرایط چند سال گذشته تصریح کرد: «آنکه آزادی‌خواه است آزادی را برای همه می‌خواهد حتی فاشیست‌ها، اما فاشیست‌ها جز برای خود برای کس دیگری آزادی نمی‌خواهند، وجود غیر خود را تحمل نمی‌کنند.»

خاتمی با اشاره به اینکه ”بعضی از رویکردها، رویکرد فاشیستی بوده است” افزود: «دروغ‌پردازی، تحریف انقلاب، انحصارطلبی، خشونت‌طلبی و حذف همه جریان‌ها از خصیصه‌های این جریان است و حالا می‌بینیم که همان جریانات در حال صدور رهنمود برای رئيس جمهور منتخب هستند.»

وی که در انتخابات گذشته از حسن روحانی اعلام حمایت کرد، در بخش دیگری از سخنانش خطاب به دانشجویان با تأکید بر اینکه ”نظام و در درجه اول رئيس جمهور منتخب ما، باید صدای شما را بشنود” افزود: «علی‌رغم هیاهو و بداخلاقی کسانی‌که باعث این وضع هستند و نمی‌خواهند پیام “شکست معنادار” خود را بشنوند، فرصت‌طلبانه ادعا می‌کنند که آنچه پیش آمده به نفع آنها بوده است.»

وی اضافه کرد: «ما باید بی‌آنکه بگوییم پیروز شده‌ایم، کاری کنیم که همه احساس برد کنند. تعبیر مهندس موسوی که “پیروزی ما شکست هیچ کس نیست بلکه پیروزی ملت است” کاملا درست و به جا است.»

در روزهای پس از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری رسانه‌ها و فعالان سیاسی تندرو اصولگرا مدعی شده‌اند که حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی در پیروزی وی در انتخابات تأثیری نداشته است.

این فعالان اصولگرا از رئیس جمهور منتخب ایران خواسته‌اند که از به گفته‌ی آن‌ها ”حامیان فتنه ۸۸” در دولت خود استفاده نکند. بخشی از حکومت ایران اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ را فتنه می‌خوانند. منتقدان حکومت از این اعتراضات با عنوان ”جنبش سبز” یاد می‌کنند.

مقاله قبلیکشف نخستین سند از سنت اهدای گل به مردگان
مقاله بعدیبالاخره اصلاح طلب است یا اصولگرا و یا؟!
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...