حمله باورنکردنی عضو کمیته فنی به کارلوس‌ ‌کی‌روش؛ او استعمارگر بود

0
383

اصغر مدیرروستا عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال گفت: هم مجمع و هم هیات رییسه اشتباه کرد. خدا عاقبت فوتبال را ختم به خیر کند. به نظرم جام جهانی بسیار سختی داریم.

دو ماه پیش اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال اعلام کردند دراگان اسکوچیچ صلاحیت نشستن روی نیمکت تیم ملی را ندارد و باید عوض شود. اما در کمال تعجب اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال گفتند نظر کمیته فنی مشورتی است و در نهایت اعلام کردند اسکوچیچ سرمربی تیم در جام جهانی خواهد بود. این اتفاق حاشیه‌های زیادی به همراه داشت و اعضای کمیته فنی را به‌ شدت عصبانی کرد. یکی از این اعضا علی‌اصغر مدیرروستا بود که در این رابطه مصاحبه ای انجام داد که در زیر می خوانید:

*ما هر کاری که می‌خواستیم انجام دهیم یا هر تغییری که بدهیم باید این را در نظر بگیریم که دو تا شش یا هفت روز بیشتر فرصت نداریم. مثل قدیم نیست و الان فیفادی‌ها مدنظر است و مربی در آن ایام می‌تواند بازیکنانش را در اختیار داشته باشد. به لحاظ اینکه تغییری می‌خواست صورت بگیرد خیلی زودتر از اینها باید این کار انجام می‌شد.

*حضور کی روش برگشت به عقب است. به خاطر اینکه ایشان ۸ سال سرمربی تیم ملی بوده و هر آنچه داشته در این ۸ سال رو کرده. با توجه به اینکه مبالغ هنگفتی بابت قراردادش هزینه شده و آن خروجی که ما باید می‌گرفتیم بابت یک مربی با این دستمزد خروجی مثبتی نبوده. ما صرفا در دو جام جهانی بد نباختیم که این اصلا برای فوتبال ما نباید ملاک قرار بگیرد. فوتبال دنیا رو به پیشرفت و انجام بازی تهاجمی و تماشاگرپسند است. امروز اکثر تیم‌هایی که می‌خواهند امتیازی بگیرند یا مربیان‌شان در معرض خطر هستند، می‌آیند با یک سیستم دفاعی وارد زمین می‌شوند.

*این سیستم دفاعی یا همان سیستم اتوبوسی را هم قبل از آقای کی‌روش مورینیو داشت توی تیم‌هایش استفاده می‌کرد. برای فوتبال ما هم خوب بود که یاد بگیریم سیستم دفاعی را. ولی باید در فاز بعدی‌اش در حمله توفیق پیدا می‌کردیم. از لحاظ فوتبالی و فنی ما در دو جام ملت‌های آسیا که تمام هم و غم ما این بود که بعد از سال‌ها قهرمان شویم باز موفق نشدیم. مخصوصا با توجه به هزینه‌هایی که برای آقای کی‌روش انجام دادیم. وقتی ایشان به ایران آمد جزو سه، چهار مربی دنیا از لحاظ درآمدی بود. ولی ما خروجی نداشتیم.

*ما برگشتیم به عقب همان‌طور که فدراسیون‌مان برگشت به عقب. در و تخته با هم جور شده. این درست است که آقای کی‌روش شناخت دارد از فوتبال ما، اما باید ببینیم وقتی ایشان از فوتبال ما جدا شد چه توفیقی داشت؟ در کلمبیا و مصر دیدیم که چه اتفاقی افتاد. البته فدراسیون‌های آن دو کشور قوی عمل کردند. مثل فدراسیون ما نبود که همه کاره فوتبال ما آقای کی‌روش بشود. ممکن است علتش ضعف مدیریت بوده که نباید این مساله وجود می‌داشت. حالا این وسط چه اتفاقاتی افتاده، معلوم نیست. بحث «بگم‌بگم» بوده که آقای کی‌روش با آن توانسته اینها را بترساند یا چیز دیگر، در هر صورت باعث شد اینها نتوانند به آقای کی‌روش امر و نهی کنند. ایشان بود که به فوتبال ما احاطه داشت و امر و نهی می‌کرد.

*اگر قرارداد آقای کی‌روش همین ماهی ۵۰ هزار یورو باشد، منطقی است، چون از کیسه مردم هم نباید برود. ولی متوجه شدیم با توجه به اینکه ایشان ۵ دستیار با خودش می‌آورد مجموع قراردادش رسیده به سقف ۹۰۰ هزار یورو. بالاخره همه می‌دانند آقای کی‌روش در مسائل زدوبند و مسائلی که پورسانت می‌گیرند و اینها هست و این دیگر یک چیز مشهود است. من می‌گویم خدای نکرده مثل برخی مربیان داخلی‌مان این کار را نکرده باشد که از کمک‌هایش هم پول بگیرد که همان رقم بالا برایش بیفتد. یعنی یک پکیجی بسته باشد و بگوید من با کمک‌هایم در مجموع ۹۰۰ هزار یورو. به آنها یکی ماهی پنج هزار تا بدهد و بقیه را خودش بردارد.

 *آوردن ایشان برای فوتبال ما اشتباه بود. حالا همه می‌گویند ما باید یکدل باشیم و جام جهانی نزدیک است و این حرف‌ها. آقا جام جهانی چیست؟ اصلا نرویم بالا، چه اتفاقی می‌افتد؟ ما بیاییم برای پیشرفت فوتبال‌مان یک کاری کنیم. برای قهرمانی در جام ملت‌ها برنامه بریزیم. اینها یک تیم رسانه‌ای هم دارند. این تیم رسانه‌ای هم دارد فعالیت می‌کند و حکم ستون پنجم را دارد. می‌آید بالانس می‌کند این توقعات را. می‌گوید نزدیک جام جهانی است و بیایید دست به دست هم دهیم. مگر این آخرین جام جهانی فوتبال است؟ سال‌های بعد هم جام جهانی هست. بیاییم برنامه‌ریزی کنیم برای صعود از گروه‌مان در دوره‌های بعدی. مربی بیاوریم که به لحاظ شخصیتی و توان فنی و فازهای فوتبال بتواند کارآمد باشد. الان آقای کی‌روش تسویه حساب شخصی مدنظرش است و برخی بچه‌هایی که نبودند را می‌آورد و برخی که بودند را خط می‌زند. این به ضرر فوتبال ماست. نمی‌دانم چه کسی دستور به این کار را داد.

*من از هیات رییسه گله‌مندم، چون هیات رییسه ما یک حرکت به قول معروف از پیش تعیین شده یا به نوعی منافقانه انجام داد. کمیته فنی دو ماه پیش آمد و گفت آقای اسکوچیچ با توجه به این شرایط توانایی هدایت تیم ملی را ندارد. بعد صحبت از کی‌روش شد و ما گفتیم اصلا کی‌روش مدنظر کمیته فنی نیست. مدنظر کمیته فنی آقای دایی بود. با توجه به سابقه و جایگاه ایشان می‌توانست تیم را مدیریت کند. می‌توانست تیم را جمع کند. در غیر این صورت کمیته فنی پیشنهاد آقای پتکوویچ و آقای گونش را داد. پتکوویچ هم رزومه‌اش مشخص است. آقای گونش هم که با ما هم‌فرهنگ هستند و حتی می‌توانست با برخی بازیکنان ارتباط کلامی بگیرد. آقای کی‌روش را کمیته فنی رد کرد. هیات رییسه آمد گفت نه! آقای اسکوچیچ باید تا جام جهانی بماند. چندین بار هم سخنگو و اعضایش آمدند گفتند. شب قبلش آقای رضاییان در تلویزیون گفت هر تصمیمی کمیته فنی بگیرد هیات رییسه آن را اجرا می‌کند.

*فردایش آمدیم در جلسه دیدیم همه ‌چیز رنگ داد؛ همه ‌چیز عوض شد. گفتیم اشکال ندارد. اما وقتی خود هیات رییسه گفت آقای اسکوچیچ باید بماند تا جام جهانی پس چه شد که همه‌شان به اتفاق آرا رای دادند که آقای کی‌روش برگردد؟ فقط آقای ماجدی رای نداد. چی شد آقای هیات رییسه؟ والا به قرآن ما چنین چیزی ندیدیم. دلیلش هم این است که فوتبالی نیستند. به خاطر اینکه میز را از دست ندهند دو دستی به آن چسبیدند. بروید درد و دل فوتبالی‌ها را بشنوید از این هیات رییسه. من شنیده بودم بحث‌های مربوط به مردم کوفه و عمروعاص را ولی ما در نزدیکی خودمان دیدیم.

رسانه‌های ورزشی نوشتند؛ *هم مجمع و هم هیات رییسه اشتباه کرد. خدا عاقبت فوتبال را ختم به خیر کند. به نظرم جام جهانی بسیار سختی داریم. با وجود اینکه آقای کی‌روش آمده. شما رسانه هستید و وظیفه سنگینی دارید و باید این را پیگیری کنید. آقای کی‌روش فردا که تیم نتیجه نگرفت نیاید بگوید من دیر آمدم، من وقت نداشتم یا من بازی تدارکاتی نداشتم. شما آن زمانی که وقت داشتی بازی تدارکاتی‌ات با سیرالئون بوده! چیز دیگری هم نبوده. جای بهانه برای ایشان نگذارید. ایشان با اطلاعات کامل آمده و باید پاسخگو باشد. رییس فدراسیون و مجمع و هیات رییسه به همراه آقای کی‌روش باید پاسخگو باشند. اگر قرار بود مربیانی که مدنظر کمیته فنی فدراسیون نبودند را بیاورند خب همان آقای اسکوچیچ می‌ماند! یک مدیر فنی می‌گذاشتید کنارش که وضعیت را جمع‌وجور کند. الان بار مالی‌اش را چه کار می‌خواهید بکنید؟ آقای رییس فدراسیون که آمدی گفتی ما تا امروز با ایشان تسویه کردیم. آقای اسکوچیچ تا پایان ۲۰۲۳ قرارداد داشته. باز مصیبت ویلموتس گریبان‌مان را نگیرد یا همین مسائل مالی آقای کی‌روش و دستیارانش.

* آقای تاج! خداوکیلی به مسائل قضایی و رای و انتخابات کاری ندارم. شما اصول اخلاقی را رعایت نکردید؛ شما استعفا دادید و گفتید مشکل قلبی دارید. اگر واقعا مشکل داشتید نیازی نبوده برگردید. اگر نبوده هم که اصول اخلاقی را رعایت نکردید. فریب دادید مردم را. الان هم ضرری که متوجه فدراسیون و بیت‌المال کردید سر جایش است. الان که یک پول مهیا آماده است، همان پول فیفا که خود شما گفتی ۲۰.۶ میلیون یورو است، آمده‌ای بیش از سه میلیون یورویش را بدهی به آقای ویلموتس و خاک روی خاک کنی. در صورتی که شما و هیات رییسه‌ات باید جوابگو باشید. نباید این اتفاقات می‌افتاد. در یک برنامه تلویزیونی شنیدم که آقای تاج گفتند من می‌خواهم بیایم دو تا مساله را حل کنم. اول ورود بانوان و دوم VAR. یک روز بعد گفت من قول هم نمی‌دهم. خب آقای ماجدی قبل از انتخابات هر دو مساله را حل کرده بود. پس چه لزومی داشت شما برگشتید؟ اجازه می‌دادید جا برای جوانان و فوتبالی‌ها باز باشد و بیایند تصمیم فوتبالی بگیرند.

*از کجا معلوم شود با آقای کی‌روش آبروریزی نشود؟ باید مدنظر داشته باشیم که خدایی بالای سر هست و یک چیزهایی را بالاخره می‌بیند. من فکر می‌کنم جام جهانی سختی داشته باشیم نسبت به کل ادوار جام جهانی که رفتیم. جز این آقای تاج! شما رفتی کسی را آوردی که آبرویش را در کلمبیا و مصر نتوانسته حفظ کند. شما ایشان را آوردید که آبروی کی‌روش را حفظ کنید نه آبروی فوتبال ایران را.

*کی‌روش بنا بر آن حس استعماری‌اش در کمپ تیم ملی ساعت ۲ صبح کارگر کمپ را صدا می‌زد که سونا را روشن کنید من می‌خواهم بروم سونا و استخر. اسیری گرفته بود ایرانی‌ها را. مگر داریم چنین چیزی؟ من واقعا نمی‌فهمم آقای تاج بر چه اساسی این موضوع را مطرح می‌کند. در این شش، هفت ماهی که در فدراسیون رفت‌وآمد داشتم کارمندان فدراسیون گفتند آن زمان که آقای تاج رییس بود، در اتاق ایشان باز بود و تا آقای کی‌روش می‌آمد، می‌گفت در اتاق مرا ببندید که او مرا نبیند! شما که اینقدر واهمه دارید از ایشان چرا رفتید او را آوردید؟

*به نظرم کی روش می‌تواند یکپارچه کند تیم را. او قطعا یک‌سری از بچه‌ها را نمی‌برد و یک‌سری را جدید اضافه می‌کند. این می‌تواند تیم را یکپارچه کند. اما تیم ملی ضرر می‌کند اگر سرمربی بخواهد هر بازیکنی را بنا بر مسائل شخصی‌اش خط بزند. من از گفته علی آقای پروین که مصاحبه‌ای را از ایشان دو، سه روز پیش در رادیو شنیدم، استفاده می‌کنم و می‌گویم جایی که بازیکن تیم ملی خط بدهد که کی باشد و کدام مربی بیاید، فاتحه آن تیم را باید خواند. ما نباید می‌گذاشتیم کار به اینجا بکشد.

*ما فهمیدیم داستان چیست و چه اتفاقی رخ خواهد داد. منتها چون با آقای سجادی هم‌دوره هم بودیم و یک‌بار با آقای استیلی رفتیم مسابقه ایشان را دیدیم و تشویق‌شان کردیم، می‌گویم که توقع داشتیم ایشان خیلی قوی‌تر عمل می‌کرد در موضوع فدراسیون.

*ما از ۳ ماه پیش می دانستیم هم آقای تاج آمدنی است و هم آقای کی‌روش!