جلوگیری مصر از ارسال نفت توسط جمهوری اسلامی از کانال سوئز به سوریه

1
365


دولت مصر، در اقدامی ناگهانی، از عبور محموله‌های نفتی جمهوری اسلامی از کانال سوئز به سمت سوریه جلوگیری کرده است. امری که باعث شد جمهوری اسلامی از طریق خاک عراق نفت خود را با تانکر به سوریه صادر کند.

روزنامه «السعودیه الآن» مدعی شد که دولت جمهوری اسلامی در هفته گذشته از طریق عراق ۱۲۰۰ تانکر نفتکش به سوریه صادر کرده است. سخنگوی ارتش آمریکا در منطقه التنف درباره صادرات نفت جمهوری اسلامی به سوریه اظهارنظر نکرده، اما گفته است نیرو‌های آمریکایی در التنف از انتقال موشک‌های جمهوری اسلامی از طریق سوریه و عراق به حزب الله لبنان جلوگیری می‌کنند.

منطقه التنف دقیقا در مرز سوریه و عراق واقع است و تحلیلگران معتقدند که هدف نیرو‌های آمریکایی در آنجا، قطع ارتباط زمینی دولت جمهوری اسلامی با سوریه است.

سوریه به نفت نیاز دارد و با بحران سوخت مواجه است. به نظر می‌رسد که عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، که هفته گذشته با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ، دیدار کرده است، تصمیم گرفته است که از صادرات نفت ایران از کانال سوئز به سوریه جلوگیری کند.

روزنامه السعودیه الان مدعی شد دولت سوریه ۴۰ درصد قیمت اصلی نفت جمهوری اسلامی را پرداخت خواهد کرد. چرا که جمهوری اسلامی به این درآمد‌ها نیاز دارد.

در همین رابطه، خبرگزاری عراق اعلام کرد صادرات نفت جمهوری اسلامی بوسیله تانکر‌های نفتکش از طریق عراق به سوریه ادامه خواهد یافت. بیش از ۱۵۰۰ تانکر نفت صادر خواهد شد تا اینکه نیاز‌های بازار‌های سوریه مرتفع شوند و سپس تعداد تانکر‌ها به ۵۰۰ عدد کاهش خواهد یافت.

عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه، گفته است که مذاکرات با مصر برای استمرار صادرات نفت به سوریه از طریق کانال سوئز به جایی نرسیده است. در ماه‌های اخیر، همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره جلوگیری مصر از عبور نفتکش‌های جمهوری اسلامی از کانال سوئز، سوریه با بحران سوخت مواجه بوده است.

در مقابل، مصر ممانعت از عبور نفتکش‌های جمهوری اسلامی از کانال سوئز را رد کرده است. بحث و جدل درباره عبور نفتکش‌های جمهوری اسلامی از آبراه مصری به سمت سوریه از چند ماه پیش در جریان بوده است. از یک طرف مقامات سوریه می‌گویند مصر برای پایبندی به تحریم‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی، از صادرات نفت جمهوری اسلامی به سوریه از طریق کانال سوئز جلوگیری می‌کند. اما مقامات مصری این امر را تکذیب می‌کنند.

خمیس، چند روز پیش، در دیدار با روزنامه‌نگاران سوری، گفته است از شش ماه پیش تاکنون، مصر از عبور نفت صادراتی جمهوری اسلامی به سوریه از کانال سوئز ممانعت می‌کند. به گفته خمیس، تمام تلاش‌های دولت سوریه برای متقاعد کردن مقامات مصری به استمرار صادرات نفت دولت جمهوری اسلامی به سوریه شکست خورده است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ماهانه حدود دو میلیون بشکه نفت به سوریه صادر می‌کند.

به گزارش فرارو؛ یک منبع جمهوری اسلامی در گفتگو با روزنامه الاخبار جلوگیری مقامات مصری از عبور نفتکش‌های جمهوری اسلامی از کانال سوئر را تایید کرد. میثم صادقی، مشاور وزارت اقتصاد جمهوری اسلامی، به این روزنامه گفت: «مصر از چند وقت پیش، به خاطر پایبندی به تحریم‌های آمریکایی، با عبور نفتکش‌های (جمهوری اسلامی) مخالفت می‌کند.»

یک دیدگاه

Comments are closed.