جشنواره فیلم تورنتو چهل سالگی اش را جشن می‌گیرد

0
306

جشنواره فیلم تورنتو با نمایش مستندی از مایکل مور و فیلم داستانی «تخریب» با بازی جیک جیلنهال چهلمین دوره خود را دیشب کلید زد.

 جشنواره تورنتو که سال ۱۹۷۶ با شرکت ۳۵ هزار نفر شروع به کار کرد، امسال انتظار می‌رود میزبان بیش از ۵۰۰ هزار نفر باشد.

جشنواره فیلم بین‌المللی فیلم تورنتو امسال با شعار «لحظات تعیین کننده از ۱۹۷۶ به بعد» و با مدیریت کامرون بیلی شروع به کار کرده‌است.

این جشنواره معتبر جهانی که امسال چهلمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد در طی این سال‌ها موجب شده است تا در طول ۱۰ روز برگزاری‌اش تورنتو به مرکز سینمادوستان جهان بدل شود.

به گفته بیلی، تورنتو در حالی که هر سال زیر پای فیلم‌های بزرگ فرش قرمز پهن می‌کند، خانه فیلم‌های کوچک هنری هم هست.

امسال ۳۹۹ فیلم از ۷۱ کشور در این جشنواره به نمایش درمی‌آید و ستارگان هالیوودی چون جولیان مور، جانی دپ، مت دیمون، سلما هایک، کریستین استوارت و بندیکت کامبربچ از جمله مهمانانی خواهند بود که روی فروش قرمز تورنتو خواهند رفت.

جیک جیلنهال، نائومی واتس و کریس کوپر ستاره‌های فیلم «تخریب» از جمله ستارگانی بودند که دیشب در مراسم اولین نمایش جهانی این فیلم در افتتاحیه جشنواره تورنتو روی فرش قرمز رفتند. جیلنهال در این فیلم در نقش یک بانکدار ظاهر شده که با از دست دادن همسرش در یک حادثه رانندگی از پادرمی‌آید. این فیلم ساخته ژان-مارک والی است.

سال گذشته نمایش «کلوپ خریداران والاس» در تورنتو در نهایت منجر به دریافت جایزه اسکار برای متیو مک کاناهی شد.

«دختر دانمارکی» با بازی ادی ردمین، «دیورا سنگی» رونالد امریش و «ترومبو» با بازی برایان کرنستون و نیز «مریخی» درام فضایی ریدلی اسکات از دیگر فیلم هایی هستند که در این جشنواره برای نخستین بار به نمایش درمی‌آیند.

در سال ۲۰۱۵ قیمت بلیت‌های فیلم‌هایی که در این جشنواره به نمایش درمی‌آید، از بلیت‌های رایگان برای بخش فیلم‌های کلاسیک تا ۱۵۰۰ دلار برای پنج فیلم پرطرفدار متغیر خواهد بود.  میانگین بلیت‌های این جشنواره ۲۵ دلار است.

بیلی گفت ما هر چند داریم پا به سن می‌گذاریم اما توانایی‌های یک جوان را در خود می بینیم.

به گزارش  مهر به نقل از سی‌بی‌سی نیوز،چهلمین دوره جشنواره تورنتو که شب (پنج شنبه ۱۹ شهریور) کلید خورد تا ۲۰ ستپامبر به کار خود ادامه می دهد.