تولید سلول‌های سالم کبد از پوست با همکاری دانشمند ایرانی

0
172

محقق ایرانی با همکاری دانشمندان موسسه گلداستون و دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو در دستاوردی بزرگ، موفق به کشف شیوه‌ای بدیع برای تبدیل سلولهای پوست به سلولهای بالغ و کاملا کاربردی کبد شده‌اند که خودشان از قابلیت رشد برخوردارند.

 دستاورد میلاد رضوانی، دانشمند پسادکترای دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو و همکارانش به ارائه امیدی تازه به میلیونها انسان مبتلا یا در معرض ابتلا به نارسایی کبد پرداخته است. چنین شرایطی به از دست دادن کارکرد کبد می‌انجامد.

در مطالعات پیشین با موضوع برنامه‌ریزی مجدد سلول کبد، دانشمندان در زنده‌نگه‌داشتن سلول‌های کبد مشتق‌شده از سلول‌های بنیادی پس از پیوند آن‌ها در بافت کبد موجود، دچار مشکل بودند؛ با این حال، شیوه جدید این مشکل را حل کرده است.

در حال حاضر تنها گزینه، پیوند هزینه‌بر کبد است، از این رو دانشمندان از مدتها قبل، فناوری سلولهای بنیادی را به عنوان یک جایگزین احتمالی برای کمک به این بیماران در نظر گرفته بودند.

این محققان، روش برنامه‌ریزی مجدد سلولی جدیدی را آشکارسازی کرده‌اند که سلول‌های پوست انسان را به سلول‌های کبدی تبدیل می‌کند؛ سلول‌های جدید از سلول‌های تشکیل‌دهنده بافت بومی این عضو، غیرقابل‌تشخیص هستند.

رضوانی، از مولفان ارشد این پژوهش اظهار کرد: سلولهای پوست به شکل سلولهای کبد درآمده و حتی عملکردهای عادی یک سلوول کبد را به نمایش درآوردند. اگرچه آنها در حال حاضر بالغ نیستند اما بزودی به این مرحله خواهند رسید.

جزئیات این تحقیق در مجله Nature منتشر شد.