تعداد جان‌ باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر رسید؛ ۲۴۸ نفر مفقودند

0
155

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد ۵۷ نفر به تعداد کشته‌های ایرانی در فاجعه منا اضافه شد و به این ترتیب تاکنون این رقم به ۲۲۸ نفر رسیده است.

جدیدترین خبرها از فاجعه منا را در زیر بخوانید:

تعداد مفقودین تاکنون ۲۴۸ نفر است.
محمدمهدی اکبرزاده تهمتن از کاروان ۳۰۰۲۸ ، خانم هاجر قاسمی از کاروان ۱۲۰۱۲ که پیشتر نام آنها در لیست مفقودین حادثه جمرات بود، امروز به کاروان های خود برگشتند.
محسن فلاحی از کاروان ۱۳۰۷۷ و آقای صفر جان بزرگی از کاروان ۲۹۰۱۲ نیز که در میان مفقودین حادثه منا بودند در حال حاضر در بیمارستان های سعودی بستری و تحت درمان هستند.
طبق اعلام سازمان حج و زیارت بیش از ۱۲۰۰ جسد متعلق به زائران حدود ۲۰ کشور در سردخانه مکه قرار دارد.
بالغ بر ۲۱ کانتینر حاوی اجساد حجاج در انتظار شناسایی هستند که گفته می‌شود در هر کانتینر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ جسد وجود دارد.
تاکنون از ۲۱ تریلی حاوی اجساد زائران فاجعه منا، فقط دو تریلی جستجو شده است.
حجم زیاد اجساد در سردخانه مرکزی مکه و همچنین ۲۱ تریلی نشان می‌دهد شمار قربانیان فاجعه منا حدود ۴ هزار و ۷۰۰ نفر باشد.
کار تخلیه اجساد از این کانتینرها به سختی و کندی انجام می‌شود، چرا که اجساد از سردخانه طائف به سردخانه مرکزی در مکه که بزرگترین سردخانه عربستان به شمار می‌آید منتقل شده‌اند. به نظر می‌رسد با روند موجود شمار قربانیان فاجعه مکه افزایش شدیدی داشته باشد و آمار جان‌باختگان کشورهای درگیر روبه افزایش رود.
پیش از ورود تریلی‌های حاوی اجساد در سردخانه مکه حدود ۱۲۰۰ جسد وجود داشت که اکنون با توجه به اینکه در هر تریلی حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ جسد قرار گرفته، به نظر می‌رسد تعداد جان‌باختگان این فاجعه به مرز ۴۷۰۰ نفر برسد.
جستجوها در سردخانه مکه شبانه‌روزی ادامه دارد تا قدری از نگرانی‌های خانواده‌های زائران ایرانی را کاهش دهیم. امیدوارم روند جستجوها تسریع یابد و ظرف چند روز آینده آمارها را سامان دهیم.
هم‌اکنون ۲۷ زائر مجروح ایرانی در بیمارستان‌ها تحت درمان هستند.
تاکنون ۸۰ درصد بیمارستان‌های جده، طائف، منا، مکه و عرفات برای یافتن زائران ایرانی جستجو شده‌اند و همچنان سرکشی از بیمارستان‌ها ادامه دارد.
به گزارش همشهری؛ شرایط بسیار تلخ است و نمی‌توان هر لحظه افزایش آمارها را اعلام کرد. تنها موضوع آرامش‌بخش در این فاجعه آن است که زائران ایرانی در لباس احرام پس از انجام عمل رمی جمره مظلومانه در عید قربان، قربانی شدند.