تجلیل از سه هنرمند در شب تدوین‌گران

0
217

یک فیلمساز و دو تدوین‌گر برجسته سینما با دریافت جوایز «ادی» از انجمن تدوین‌گران سینمای آمریکا تجلیل می‌شد.

جمعه شب در مراسم سالانه تدوینگران سینمای آمریکا که در هتل بورلی هیلتون برگزار شد، سه چهره برجسته سینما با دریافت جوایز اِدی تجلیل شد.

در این مراسم گی‌یرمو دل تورو با دریافت جایزه افتخاری ادی طلایی تجلیل شد. وی که مسیر موفقیت را با دریافت جایزه منتقدان جشنواره کن در سال ۱۹۹۳ برای نخستین فیلمش با عنوان «کرونوس» شروع کرد، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده مکزیکی است که به عنوان یکی از استعدادهای انکارناشدنی تصویرهای خیالی و ترسناک مطرح بوده است.

«هزارتوی پن»، «حاشیه اقیانوس آرام»، «قله‌ای به رنگ خون» «میمیک» و «ستون فقرات شیطان» از دستاوردهای وی در این زمینه هستند. او با فیلم «شکل آب» ۱۳ نامزدی اسکار کسب کرد و جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان را برد.

در همین مراسم جرولد ال. لودویک با دریافت جایزه افتخاری یک عمر دستاورد هنری تجلیل می‌شود. وی که کارش را به عنوان تدوین‌گر برای یونیورسال شروع کرد، تهیه کننده و نویسنده هم هست و یکی از برجسته‌ترین تدوین‌گران تلویزیونی امروز محسوب می‌شود. او دو جایزه امی به همین دلیل دریافت کرده و تدوین‌گر فیلم‌هایی چون «اتوبوسی به نام هوس» بوده است. «کوجک»، «دارا و ندار»، «دش و لیل» شماری از کارهای به یاد ماندنی تلویزیونی وی هستند.

علاوه بر این کریگ مک‌کی نیز با دریافت جایزه افتخاری یک عمر دستاورد هنری تجلیل شد. این تدوین‌گر نیویورکی که دو نامزدی اسکار برای فیلم‌های «سکوت بره‌ها» و «قرمزها» در کارنامه دارد  و نامزدی امی را برای سریال درام در سال ۱۹۷۸ دریافت کرده کارش را از دهه ۱۹۷۰ آغاز کرده است. وی همکار جاناتان دمی در «ملوین و هاوارد» بوده است.

تدوینگران سینمای آمریکا (ACE)از سال ۱۹۵۰ کار خود را شروع کرده و انجمنی برای تدوین‌گران فیلم است. این انجمن که از همان سال هر سال مراسم شامی به افتخار تدوین‌گران نامزد جوایز اسکار برگزار می‌کند، از سال ۱۹۶۲ شروع به اهدای جایزه به برترین‌های این رشته برای تدوین در سینما و تلویزیون کرد.

به گزارش مهر به نقل از ورایتی،سال ۲۰۱۹ شصت و نهمین دوره‌ای است که جوایز ادی اهدا می‌شود.

گی‌یِرمو دل تورو گومز یک کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و رمان‌نویس مکزیکی است. دل تورو در حرفه کارگردانی خود به‌طور دوره‌ای به ساخت آثار فانتزی تاریک به زبان اسپانیایی همچون فیلم‌های گوتیک ترسناک ستون فقرات شیطان (۲۰۰۱) ، هزارتوی پن (٢٠٠۶)، و فیلم‌های اکشن آمریکایی از جمله تیغه ۲ (۲۰۰۲)، اثر ابرقهرمانی فراطبیعی پسر جهنمی (۲۰۰۴) و دنبالهٔ آنپسر جهنمی ۲: ارتش طلایی (۲۰۰۸)، حاشیه اقیانوس آرام (۲۰۱۳)، و فیلم برنده جایزه اسکار شکل آب (۲۰۱۷) پرداخته است.

دل تورو در نودمین دوره جوایز اسکار برای فیلم شکل آب اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد. همچنین فیلم شکل آب جایزه اسکار بهترین فیلم را نیز در این مراسم به خود اختصاص داد.