تأکید حسن روحانی بر غیرقابل مذاکره بودن برنامه موشکی ایران

0
176

 یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، صبح امروز (یک شنبه ٢٦ مرداد) با حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی، در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. گفت‌وگوهای امروز میان حسن روحانی و یوکیا آمانو بالاترین سطح مذاکرات دیپلماتیک بر سر برنامه بحث برانگیز هسته ای ایران، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و توافق اولیه ژنو بود.

یوکیا آمانو- مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به منظور گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته ای، شامگاه شنبه وارد تهران شد.

یوکیا آمانو در آبان سال گذشته، نیز به تهران سفر کرده بود اما این نخستین بار است که با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دیدار می کند.

حسن روحانی در دیدار با یوکیا آمانو تأکید کرد: توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ رده‌ای قابل مذاکره نیست.

به گزارش پایگاه اینترنتی ریاست جمهوری، حسن روحانی خاطرنشان کرد: در صورتیکه عزم و اراده جدی برای حل و فصل موضوع و دستیابی به توافق وجود داشته باشد، در کمتر از یک سال می توان به نتیجه نهائی با آژانس دست یافت.

رضا نجفی- نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیش از این گفته بود در سفر قبلی یوکیا آمانو که کمتر از یک سال پیش انجام شده بود، با توجه به فرصت کم امکان ملاقات مدیرکل آژانس با رئیس جمهوری اسلامی فراهم نشد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفت‌وگوهای امروز میان حسن روحانی و یوکیا آمانو بالاترین سطح مذاکرات دیپلماتیک بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای ایران پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و توافق اولیه ژنو بود.

سفر آمانو در قالب «چارچوبی برای همکاری» که سال گذشته میان دو طرف امضا شد و تلاش برای پیشبرد گفت‌وگوها صورت گرفته است.

هدف اصلی از این سفر، به منظور بررسی توافق صورت گرفته در زمینه اجرای هفت گام عملی دیگر در همکاری ایران و آژانس است که مهلت تعیین شده برای آن ۲۵ ماه اوت (سوم شهریور ماه) به پایان می‌رسد.

این توافق با حضور ترو واریورانتا- معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و رضا نجفی- سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس، اردیبهشت ماه امسال در تهران صورت گرفته بود.

گزارش‌ها نشان می دهد ایران تاکنون اقدام عملی در جهت اجرای این توافق بعمل نیاورده است.

کارشناسان نیز در ماه‌های اخیر نسبت به روند کند همکاری‌های میان ایران و آژانس ابراز نگرانی می کنند.

همچنین یوکیا آمانو، امروز با محمد جواد ظریف- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و رئیس گروه مذاکره کننده هسته‌ای ایران نیز دیدار کرد و وزیر امور خارجه ایران در این دیدار بر عزم جدی کشورش برای همکاری با آژانس تأکید کرد.