بی خبری مطلق از وضعیت سعید اقبالی فعال مدنی، سه هفته بعد از بازداشت

0
265

یکی از نزدیکان سعید اقبالی که از ۱۳ بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد گفت که هیچ خبری از وضعیت این فعال مدنی در دست نیست. او گفت که سعید اقبالی در حالی در کرمانشاه بازداشت و با هواپیما به تهران منتقل شده که چند روز برای دیدار با خانواده‌اش به کرمانشاه سفر کرده بود.

سعید اقبالی، فعال مدنی، به همراه شش فعال مدنی به نام‌های بهنام موسیوند، شیما بابایی، داریوش زند، سعید سیفی‌جهان، محمود معصومی و نادر افشاری سیزدهم بهمن ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

یکی از نزدیکان خانواده سعید اقبالی گفت: «سه هفته است که هیچ خبری از سعید نیست. فقط همان روز اول تماس گرفته و گفته در سلول انفرادی است و دیگر هیچ تماسی نداشته. خانواده او هم که برای پی‌گیری به دادسرای اوین رفته‌اند در شعبه ۶ دادسرای اوین گفته‌اند که در بند ۲۰۹ زندانی است و اتهامش تبلیغ علیه نظام است و در اغتشاشات بوده. و سوال این است که چرا در همان به قول آقایان اغتشاشات سعید را بازداشت نکرده‌اند؟ در خانه که اغتشاش نکرده که ریخته‌اند خانه پدرش در کنگاور در کرمانشاه و بازداشت و با هواپیما به تهران منتقل کرده‌اند.»

خانواده سعید اقبالی برای او وکیل گرفته‌اند اما یکی از نزدیکان آنها گفت: «در شعبه ۶ دادسرای اوین گفته‌اند که اجازه ندارید وکیل بگیرید. این در حالی است که هر جرمی هم که کرده باشد و به هر دلیلی که بازداشت می‌کنند باید وکیل‌اش حضور داشته باشد مگر می‌شود بدون وکیل کسی را زندانی و محاکمه کرد؟ گفته‌اند که سعید دست بچه‌های وزارت اطلاعات است ما هیچ چیزی به شما نمی‌گوییم آنها هم چیزی به شما نمی‌گویند.»

بازجویان وزارت اطلاعات در حالی هفت فعال مدنی را از دسترسی به وکیل در مرحله بازجویی و تحقیقات مقدماتی محروم کرده‌اند که بر اساس ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی «با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید و وکیل می‌تواند با شخص تحت نظر ملاقات کند و ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.»

یکی از نزدیکان خانواده سعید اقبالی همچنین از توقیف موبایل‌های اعضای خانواده سعید اقبالی خبر داد و گفت: «وقتی ریخته‌اند خانه پدر سعید، موبایل بقیه اعضای خانواده را هم برده‌اند و بعد به خانواده گفته‌اند که اینها اموال توقیفی است. موبایل سعید را هم برده‌اند و سیم کارت قبلی سعید که سوخته بود الان فعال شده و در گوشی دوستان و اطرافیان سعید پیام آمده که سعید در تلگرام است.»

او گفت: «سعید نه تماسی با خانواده‌اش گرفته و نه از وضعیت او هیچ خبری در دست است. بقیه بچه‌هایی که همزمان با سعید بازداشت شده‌اند تماس گرفته‌اند و با خانواده‌هایشان هم ملاقات کرده‌اند اما نمی‌دانیم چه بلایی سر سعید آورده‌اند که حتی اجازه یک تماس کوچک هم نمی‌دهند و این باعث نگرانی شدید خانواده‌اش شده. به خصوص با اتفاقاتی که اخیرا در زندان اوین افتاده و سینا قنبری و کاووس سیدامامی جان باخته‌اند. در دادسرای اوین هم که جواب درستی نمی‌دهند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ سعید اقبالی سوم بهمن ماه ۱۳۹۵ هم به اتفاق گلرخ ایرایی، دیگر فعال مدنی، بازداشت و پس از چند روز آزاد شده بود.