بیش از ۹۰ درصد ایمنی در کودکان با واکسن کووید فایزر-بیون‌تک

0
26

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تزریق واکسن فایزر-بیون‌تک برای ایجاد ایمنی در برابر بیماری کووید۱۹ نزد کودکان بیش از ۹۰ درصد کارایی دارد.

مسئولان دو شرکت آمریکایی و آلمانیِ فایزر و بیون‌تک که از پیشگامان تولید و عرضه واکسن کووید درجهان به شمار می‌روند، روز جمعه اعلام کردند که بر اساس نتایج بدست آمده در آزمایش‌های بالینی به این یافته رسیده‌اند.

آزمایش‌های بالینی برای تعیین میزان اثرگذاری واکسن فایزر-بیون‌تک روی کودکان ۵ تا یازده سال، کارایی ۹۰.۷ درصدی را نشان داده است.

شرکت فایزر در یادداشتی که به همراه نتایج این تحقیق در اختیار سازمان غذا و داروی ایالات متحده قرار داده، آورده است: «شانزده کودک که در جریان آزمایش‌های بالینی دارونما دریافت کرده بودند به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند حال آنکه تنها سه کودک واکسینه شده بودند.»

از آنجا که بیش از دو برابر کودکان از میان ۲ هزار و ششصد و بیست و شش شرکت کننده در آزمایش‌های بالینی به جای دارونما، واکسن دریافت کرده بودند، این میزان بالاتر از ۹۰ درصد کارایی واکسن را نشان می‌دهد.

کارآزمایی بالینی واکسن فایزر در بین کودکان ۵ تا یازده سال، تنها به منظور تعیین میزان اثربخشی در برابر ویروس انجام نشده است.

یورونیوز نوشت؛ در این آزمایش همچنین میزان پادتن‌های خنثی کننده ناشی از تزریق واکسن به کودکان با پاسخی که بدن افراد بزرگسال به ایمن سازی از طریق واکسن می‌دهد نیز مقایسه شده است.

شرکت‌های فایزر و بیون‌تک ماه گذشته میلادی با استناد به نتایج اولیه این تحقیق اعلام کرده بودند که واکسن تولیدی آنها پاسخ ایمنی بسیار قوی در کودکان ایجاد می‌کند.

در این آزمایش برای مقایسه میزان تاثیرگذاری و ایمنی پادتن‌های تولید شده، به کودکان ۵ تا یازده سال دو دُز واکسن ۱۰ میکروگرمی، چیزی معادل یک سوم دُزی که برای افراد دوازده سال به بالا تجویز می‌شود، تزریق شد.

گفتنی است که کاخ سفید طی روزهای گذشته به صورت تلویحی از قطعی شدن آغاز واکسیناسیون کودکان ۵ تا یازده سال با واکسن فایزر از ماه آینده میلادی خبر داده و گفته بود برای این کار منتظر چراغ سبز سازمان غذا و دارو است.