برجام به بن‌بست رسید

0
41

مقامات ارشد دولت بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده طی یک جلسه توجیهی محرمانه به کنگره آمریکا اطلاع داده‌اند که مذاکرات غرب با جمهوری اسلامی برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» به بن‌بست رسیده است.

دارل عیسی، نماینده جمهوری‌خواه کالیفرنیا روز چهارشنبه در این باره گفت: «دولت دو هفته پیش تصور می‌کرد که به توافقی دست یافته است، اما اکنون می‌دانند که معامله‌ای در کار نیست، و کار دیگری هم نمی‌شود کرد، چرا که تمام راه‌ها را رفته‌اند، و جمهوری اسلامی قصد ندارد معامله کند.»

به گفته دارل عیسی، مشکل اصلی در جریان این مذاکرات، «تحریم‌های تروریستی» علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نظامی و نیابتی آن است، و جمهوری اسلامی امتیازاتی در این راستا می‌خواهد که نه جمهوری‌خواهان و نه دموکرات‌ها حاضر نیستند به آنها گردن بگذارند.

شماری از دموکرات‌ها نیز به‌طور فزاینده‌ای نگرانی‌های خود را درباره احیای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی تحت شرایط موجود ابراز کرده‌اند.

به گفته آنها، پذیرش هرگونه توافق جدیدی که به طور قابل توجهی اثربخشی تحریم‌های مربوط به تروریسم بر سپاه پاسداران، «بازوی ترور شبه‌نظامی جمهوری اسلامی» را کاهش دهد، و راهی برای فرار از تحریم‌ها برای آن بگشاید، برای کنگره غیرممکن است.

العربیه به نقل از واشینگتن فری‌بیکن نوشت، عیسی در گفت‌وگوی خود تاکید کرد که با نظر به «زیاده‌خواهی» جمهوری اسلامی، ادامه دادن مذاکرات «بیهوده» است. به باور وی، ایران هرگز با «حسن نیت» مذاکره نکرده است، و به همین دلیل هم مشخص است که آنها قصد احیای «برجام» را ندارند، چرا که «آنها در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای هستند و نمی‌خواهند از آن عقب بنشینند».

یک مقام ارشد کنگره آمریکا که در جلسه توجیهی کنگره با نمایندگان دولت بایدن حاضر بود، در این باره به «فری‌بیکن» گفت که أساسا آمریکا باید مذاکرات با جمهوری اسلامی را در واکنش به سرکوب اعتراضات ضدحکومتی توسط این رژیم متوقف کند.