ایران و روسیه برای مبادله پایاپای نفت با کالا در حال مذاکره هستند

0
168

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ایران و روسیه برای تبادل نفت در برابر کالا مذاکره می کنند.

این اقدام می تواند برای ایران این امکان را به وجود آورد که صادرات نفت خود را با نادیده گرفتن تحریم های غرب، به طور قابل توجهی افزایش دهد، اما به جای پول نفت، کالا دریافت می کند.

بر اساس گزارش رویترز، سه منبع روس و یک منبع ایرانی نزدیک به مذاکرات گفته اند جزئیات نهایی این توافق کالا به کالا، در حال بحث است.

طبق این توافق، قرار است روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران تحویل بگیرد و در ازای آن کالا و تجهیزات روسی به ایران بدهد.

یک منبع روس تاکید کر که مذاکره «پیشرفت خوبی» دارد و به «احتمال قوی موفق خواهد بود.»

او همچنین گفت جزئیات توافق اکنون مورد بحث است و زمان امضای توافق به این جزئیات بستگی دارد.

هنوز مشخص نیست که آیا توافق نفتی ایران و روسیه، پیش از توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی در مورد مسائل فنی اجرا خواهد شد یا خیر.

مذاکرات فنی میان ایران و گروه ۱+۵ برای اجرای توافقنامه اتمی ژنو میان دو طرف که دو ماه پیش برقرار شد. در جریان است.

به گزارش العربیه ؛ بر پایه توافقنامه اولیه، ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را تعلیق می کند. در مقابله تحریم های بین المللی که علیه ایران اعمال شده، کاهش می یابد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

خرید نفت ایران از سوی روسیه به میزان نیم میلیون بشکه در روز، باعث می شود صادرات نفت ایران۵۰ درصد افزایش یابد. با در نظر گرفتن قیمت فعلی۱۰۰ دلار در هر بشکه، صادرات نفت ایران۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار نصیب ایران می کند.

هنوز جزئیات کالاهایی که ایران می خواهد از روسیه وارد کند در دسترس نیست.

خبرگزاری رویترز می گوید از آنجایی که روسیه خود صادر کننده نفت و گاز است، نفت خام ایران از طریق روسیه صادر خواهد شد و کالاهای روسی تحویل ایران داده می شود.

اقتصاد ایران با تحریم های نفتی به شدت آسیب دید و باعث افزایش نرخ تورم در ایران شد. اما آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه گفت تحریم ها علت شرکت ایران در مذاکرات اتمی نبوده است.