ایران هرگونه ”کاهش” یا ”تعطیلی” در فعالیت‌های هسته‌ای خود را رد کرد

0
174

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد فعالیت های هسته ای تهران نه ”کاهش” یافته و نه ”تعطیل” می شود.

کمالوندی گفت: ”روند کلی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشور، پرتوان و با برنامه از پیش تعیین‌شده ادامه دارد و هیچ وقفه‌ای در آن‌ها صورت نگرفته است.”

او با بیان این که روند کار در فعالیت‌های فنی و تحقیقاتی متفاوت از فعالیت‌های دیگر است، اظهار کرد: ”فعالیت‌های هسته‌ای ایران را باید در این چارچوب دید و نمی‌توان به خاطر چند ماه کاهش فعالیت درباره کلیت کار قضاوت کرد.”

حسین شریعمتداری، نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان، روز دوشنبه در سرمقاله این روزنامه ضمن انتقاد از دولت روحانی نوشت که بر اساس گزارش آمانو، تیم مذاکره کننده اتمی ایران پیش از شروع مذاکرات اتمی ژنو3 در روز چهارشنبه 20 نوامبر، تمامی خواسته های کشورهای 5+1 در زمینه “کاهش” یا “تعطیلی” فعالیتهای اتمی را انجام داده است.

کمالوندی با اشاره به برخی انتقادها و با توجه به گزارش اخیر آژانس درباره ایران گفت: ”هرکسی ممکن است برداشت خود را از این گزارش و مطالب ارائه شده داشته باشد. اما صنعت هسته‌ای کشور پرتوان و با برنامه از پیش تعیین شده ادامه دارد و منحنی پیشرفت‌های هسته‌یی رو به‌ جلو است.”

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: ”هرگونه «کاهش» یا «تعطیل» شدن فعالیت‌های هسته‌ای را رد می‌کنم. در هیچ یک از بخش و یا بخش‌های مراکز و فعالیت‌های هسته‌یی کاهش و یا تعطیلی وجود ندارد. ماهیت کارهای تحقیقاتی و فنی این است که در یک بخش ممکن است کار به سرعت پیش برود و در جای دیگر کندتر و نمی‌توان با بررسی چند ماهه درباره کلیت کار قضاوت کرد.”

به گزارش ایسنا؛ یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته پس از سفر به ایران گفته بود که در سه ماه گذشته تغییر چندانی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است. خبرگزاری رویترز هم گزارش داده است که اظهارات آمانو نشان می‌دهد که بین ماه اوت و نوامبر، ‌ایران غنی‌سازی‌اش را چندان گسترش نداده است.