ایرانیان مقیم خارج برای خرید سربازی خود اقدام کنند

0
215

عاون امور کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه گفت: ایرانیان مقیم خارج از کشور، متولدان سال های ۵۵تا ۶۸ می توانند تا پایان امسال نسبت به خرید سربازی خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حسن قشقاوی که همراه هیئت مجلس شورای اسلامی به نیویورک سفر کرده است،  گفت: از میان هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور، متولدان سال های ۵۵تا ۶۸ میتوانند تا پایان امسال نسبت به خرید سربازی خود اقدام کنند.

وی افزود: البته چنین تسهیلاتی برای این افراد در داخل ایران وجود ندارد و هدف تسهیل تردد هموطنان مقیم خارج است.

معاون وزیر امور خارجه درباره تردد دانشجویان مشمول نیز گفت: حتی اگر افرادی که سربازی را خرید نکنند و دانشجویان مشمول هستند، می توانند سه بار در سال به کشور تردد کنند و بر اساس این طرح، دیگر هیچ مشکلی‌ برای ورود هموطنان عزیزمان به داخل کشور نیست.
قشقاوی درباره دیگر تسهیلات برای ورود هموطنان به کشور گفت: مشکلات یا بهانه هایی برای کم بودن تردد هموطنان مقیم خارج به وطن وجود داشت که بررسی‌ شد و با دستور رئیس جمهور، مصوبه بسیار خوبی‌ داشته ایم.

معاون امور کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه درباره موضوع چند تابعیتی برای ایرانیان مقیم خارج گفت: برغم آنکه ایران از نظام حقوقی تک تابعیتی پیروی می کند و تابعیت ایرانی‌ برای ما اصل است، اما از این پس هیچ ضرورتی ندارد که از هموطنان به هنگام ورود به کشور درباره تابعیت دیگرشان سئوال کنیم یا بخواهیم بدانیم که در جیب دیگرشان چه گذرنامه‌ای است.

وی افزود: ملاک برای ما گذرنامه ایرانی‌ است و به هیچ وجه، هیچیک از ماموران ما از ارگان‌های مختلف حق ندارند که گذرنامه هموطنی را با هر بهانه‌ای به محض ورود و در فرودگاه ضبط و یا درباره جزئیات مسائل تابعیتی و دیگر مسائل آنان پرس و جو کنند. 

قشقاوی تاکید کرد: صرف اینکه هویت ایرانی‌‌ هموطنان محرز شود که البته حتما باید گذرنامه داشته باشند چون مهر ورود و خروج خواهد خورد، ولی‌ برای ما اصل ضرورتاً حتی اینگونه مدارک نیست، یعنی‌ مدارکی مثل گذرنامه نیست، بلکه صرف احراز هویت که طرف واقعاً ایرانی‌ است، ولو با یک شناسنامه و یا یک کارت و اینکه فارسی زبان ملت دیگری نیست، همان مجوز ورود به داخل کشور است، یعنی‌ از این جهت ما این را بهانه‌ای برای عدم ورود ندانسته ایم.

وی افزود: ما حساب ویژه‌ی را برای هموطنانمان در خارج از کشور باز کرده‌ایم چون مابین شش تا هفت میلیون ایرانی‌ در خارج از کشور هستند و به ویژه به هموطنان مقیم آمریکا تاکید کرده ایم که شما را یک پل بزرگی‌ برای دو فرهنگ و دو تمدن می‌دانیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: این دسته از هموطنان ما می توانند به خوبی‌ نقش این پل بزرگ را در ارتباط فرهنگی‌ و انسانی‌ با کشور‌های مقیم  ایفا کنند.

وی افزود: ما دعوت می‌کنیم از این عزیزان که به سرزمین مادری خود بیشتر تردد کنند و حتی اگر مایل به سرمایه‌گذاری هستند، اصراری بر این نیست که حتما برگردند به داخل ایران و می توانند هرکس در جایگاه و محل سکونت کنونی خود بماند ولی‌ در عین حال می توانند یک نقش بسیار مثبتی برای کشور داشته باشند.

قشقاوی رشد و بالندگی ایران اسلامی، تمامیت ارضی، توسعه و امنیت ملی‌ را از آمال همه ایرانیان دانست و گفت: همه ایرانیان در داخل و خارج از کشور از چنین اصولی تبعیت می کنند و این می تواند محور بسیار ارزشمندی تلقی شود که به سرزمین مادری تردد بیشتری کنند و در بخش مادی معنوی فرهنگی‌ سرمایه‌گذاری‌های بهتری انجام دهند.

معاون امور کنسولی و پارلمانی وزیر امور خارجه کشورمان در پایان گفت: فکر می‌کنیم بیش از نود و هفت درصد از هموطنان برای تردد به داخل کشور هیچ مشکلی ندارند و ممکن است دو یا سه درصد بعضا پرونده‌ای در محاکم داشته باشند.