اولین دیدار وزرای خارجه ایران و پنج بعلاوه یک در نیویورک برگزار شد

0
647

وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار که روز پنجشنبه اول مهر برگزار شد، محمدجواد ظریف از ایران و موگرینی به نمایندگی از کشورهای پنج بعلاوه یک، سرپرستی مذاکرات را بر عهده داشت.

این اولین نشست وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک بعد از اجرای توافق هسته ای است.

خانم موگرینی بعد از این نشست در جمع خبرنگاران گفت درخصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام و همچنین پایبندی اعضا به تعهدات خود با یکدیگر رایزنی کردند.

این نشست در حالی برگزار شد که روز چهارشنبه پنجمین نشست مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی با سرپرستی سیدعباس عراقچی و هلگا اشمیت برگزار شده بود.

عراقچی در سخنانی گفت در جلسه کمیسیون مشترک در سطح وزیران موضوع تحریم‌ها و تعلل اروپا و آمریکا در حل مشکلات بانک‌ها و موسسات مالی از طریق تسهیل مراودات مالی و ارائه تضمین‌های لازم اصلی‌ترین مساله مورد بحث است. هم‌چنین موضوع تاخیر دولت آمریکا در صدور مجوزهای فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ در این نشست مطرح است.

ایران، آمریکا را متهم می کند که همه تعهدات مربوط به برجام را اجرا نکرده است. در مقابل آمریکا این اتهام را رد می کند.

پیشتر ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا از سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پرسیده بود که بر اساس برخی گزارش ها گفته می شود وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار می کنند. آیا برجام یا توافق هسته ای در خطر است؟ و اگر نه، پس چرا ملاقات در حد وزیران؟

به گزارش صدای آمریکا؛ سحر نوروز زاده در پاسخ، این دیدار را به دلیل اهمیت موضوع دانست و گفت «برای برجام یک کمیسیون مشترک داریم که وظیفه آن نظارت بر اجرایی شدن برجام است. ملاقات های مختلفی گاهی در حد وزیر برگزار می شود و این نشان دهنده این است که برجام برای همه این کشورها اهمیت دارد.»