اندونزی صدور ویزا برای اتباع ایرانی را محدود می‌کند..!

0
157

دولت اندونزی اعلام کرده مقررات صدور ویزا در بدو ورود به کشور را برای اتباع ایرانی لغو و صدور ویزا به این صورت را متوقف می کند. بنا بر ادعای دولت این کشور، دلیل این امر، قاچاق فزاینده مواد مخدر از سوی اتباع ایرانی و همچنین استفاده این افراد از خاک اندونزی به عنوان محلی برای اخذ پناهندگی در استرالیا بوده است.

به گزارش «تابناک»،به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ماریوتو هادی، سخنگوی دفتر مهاجرت اندونزی اظهار داشته بسیاری از ایرانی ها به منظور گردشگری به اندونزی نمی آیند و فعالیت های آن ها برای دولت ایجاد دردسر کرده است.

بر این اساس، وزیر دادگستری و حقوق بشر اندونزی، با صدور فرمانی، گزینه دریافت ویزا در مبادی ورودی را که از سال 2005 تاکنون در اختیار ایرانیان قرار داشت، ملغی کرده است. این محدودیت های جدید از تاریخ 20 اوت، یعنی یک ماه دیگر اعمال خواهد شد.

آسوشتیدپرس اشاره می کند که اندونزی طی سال های اخیر به محلی برای افرادی تبدیل شده که به دنبال اخذ پناهندگی از استرالیا هستند. بسیاری از افراد، جان خود را در قایق های سست به خطر می اندازند تا بلکه بتوانند خود را به جزیره کریسمس در استرالیا که در 500 کیلومتری جنوب جاکارتا قرار دارد برسانند.

اما روزنامه «گاردین» که گزارش مفصل تری را درباره اقدام اخیر دولت اندونزی منتشر کرده، می نویسد این اقدام در پی درخواست «کوین راد»، نخست وزیر استرالیا انجام می گیرد که از اندونزی خواسته بود مسیر ورود پناهجویان ایرانی به استرالیا را سخت تر کند. این درخواست، هم راستا با مجموعه ای از اقدامات دولت استرالیاست که با هدف منصرف کردن پناهجویان از سفر به این کشور صورت می گیرد.

در این میان، از آنجا که شمار پناهجویان ایرانی اخیراً افزایش زیادی یافته و به حدود یک سوم افرادی که با قایق به این کشور سفر می کنند بالغ شده، تدابیر در این زمینه با شدت بیشتری اتخاذ شده است. دولت استرالیا همچنین مذاکراتی را با دولت ایران و کمیسیون های مربوطه سازمان ملل داشته تا پناهجویان ایرانی را به کشورشان بازگرداند.