امام جمعه بندرعباس: سنت عقیقه کردن جایگزین جشن‌های تولد شود

0
756

غلامعلی نعیم‌آبادی، امام جمعه بندرعباس خواستار جایگزین شدن سنت «عقیقه» به جای جشن تولد در ایران شد.

به گزارش استانبان از  «ایکنا» نعیم‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بندرعباس گفته که «خانواده‌ها به جای گرفتن جشن تولدهای پر هزینه، سنت عقیقه کردن را احیا کنند.»

وی با بیان اینکه جشن تولد گرفتن حرام نیست، افزوده است: «اما اگر این جشن‌ها با سنت‌های اسلام توأم شود، بسیار زیبا و ارزشمند‌تر خواهد بود.»

لازم به ذکر است که یکی از آداب و سنن تأکید شده در اسلام عقیقه کردن برای تولد فرزند است. عقیقه که به معنی قربانی کرن با آداب خاصی می‌باشد، مستحب است که در روز هفتم پس از تولد فرزند، بر کسی که قدرت مالی بر آن داشته باشد، انجام گیرد. اگر به هر دلیلی در روز هفتم عقیقه انجام نگرفت تا هنگام بلوغ فرزند بر پدر مستحب است که عقیقه نماید و اگر انجام نداد بعد از بالغ شدن فرزند، بر خودش مستحب می‌باشد. عقیقه در حقیقت هم شکر است و هم بیمه کردن فرزند از بلاها، همانطوری که در روایت هست هر فرزندی در گرو عقیقه است. اگر حیوانی برای عقیقه یافت نشد، مستحب است صبر کنند تا بدست آمده و سپس عقیقه کنند.

 مشهور میان علما این است که عقیقه گوسفند، شتر یا بز باشد. که اگر شتر بود، پنج سال داشته باشد و اگر بز بود ۱ سال و بیشتر و اگر گوسفند باشد، حداقل شش ماهه باشد. بهتر این است که عقیقه کور، لاغر، لنگ و گوش بریده نباشد و همچنین مغز شاخش شکسته نباشد. دیگر این که مکروه است که استخوانها شکسته شود.

 

برخی علمای اسلام هم گفته‌اند بهتر این است که عقیقه کور، لاغر، لنگ و گوش بریده نباشد و همچنین مغز شاخش شکسته نباشد.