افشای استفاده مخفیانه جمهوری اسلامی از پاسپورت یک کشور آفریقایی برای مدیران و مقامات جمهوری اسلامی

0
359

جمهوری اسلامی که با پاسپورت دوم برای شهروندان خود مخالف است، به برخی مقامات پاسپورت کشور آفریقایی کومور می دهد.

خبرگزاری رویتر از لغو پاسپورت هائی خبر می دهد که جمعی از مدیران شرکت ها و مقامات جمهوری اسلامی از کشور کوچک کومور در شرق آفریقا خریداری کرده بودند.

به گزارش این خبرگزاری، دولت کومور در ژانویه گذشته بی سر و صدا تعدادی از پاسپورتهای این کشور را که در سالهای اخیر توسط خارجیها خریداری شده بود، لغو کرد و بدون این که جزئیاتی برای دلایل این تصمیم ارائه دهد فقط گفت صدور این پاسپورتها نادرست بوده است.

اما خبرگزاری رویترز می گوید به لیست محرمانه ای از افرادی دسترسی پیدا کرده است که نشان می دهد از مجموع ۱۵۵ پاسپورت لغو شده، بیش از یکصد فقره آن متعلق به مقامات جمهوری اسلامی بوده است.

از بین کسانی که از مقامات جمهوری اسلامی بودند و این پاسپورت ها را داشتند، در گزارش رویترز به «مجتبی عرب محقی» اشاره شده است که در سال ۸۸ مدیربازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود.

کومور در زمان احمدی نژاد رابطه نزدیکی با جمهوری اسلامی برقرار کرد.

محمد صادق کاوه دیگر یکی از مقامات جمهوری اسلامی دارای پاسپورت کومور است که شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه را مدیریت می کند و پیشتر رسانه های جمهوری اسلامی از جمله سایت مشرق، او را همه کاره بندر شهید رجایی معرفی کرده بودند.

در گزارش رویترز از «حسین مختاری زنجانی» وکیل و یکی از شخصیت‌های پرنفوذ حوزه انرژی جمهوری اسلامی به عنوان یکی دیگر از کسانی که اسم او در لیست پاسپورت های کومور بوده، نام برده شده است.

پاسپورتهای لغو شده مقامات جمهوری اسلامی، از جمله متعلق به روسای شرکتهای نفت و گاز، شرکتهای ارزی و فلزهای قیمتی و نیز ر وسای شرکتهای حمل و نقل دریایی بوده است که هدف تحریم های بین المللی قرار گرفته اند.

برخی از این افراد بیش از یک پاسپورت کوموری خریداری کرده بودند.

دیپلماتها و منابع امنیتی کومور و غرب نگرانند که برخی از این مقامات جمهوری اسلامی که از این پاسپورتها ابتیاع کرده اند، از آنها برای حمایت از منافع خود و علیه تحریمهای بین المللی که تجارت برای آنها را بسیار مشکل کرده است استفاده کنند.

پاسپورتهای کومور نیاز به ویزا برای سفر به بخشهایی از خاورمیانه و آسیای شرق دور ندارد و به این مقامات اجازه می دهد در بانکهای خارجی حساب باز کنند و شرکتهای خود را در خارج از ایران ثبت نمایند.

دولت جمهوری اسلامی به طور رسمی به شهروندانش اجازه داشتن پاسپورت دوم نمی دهد ولی منابع آشنا با خریداری پاسپورت دوم این مقامات می گوید، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به برخی از شخصیتهای تجاری برای خرید پاسپورت دوم چراغ سبز داده است تا سفر آنها به خارج از ایران و انجام معاملات تجاری برایشان ساده تر شود.

به گزارش صدای آمریکا؛ دولت جمهوری اسلامی و سفارت آن کشور در لندن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر جواب نداده اند.