افشاگری‌ بی‌سابقه مشاور خامنه‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران

0
210

افشاگری علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی و یکی از نامزدهای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری، واکنش‌هایی را در میان برخی مقام‌های جمهوری اسلامی و حتی منتقدان آنان برانگیخته است.

به گزاری خبرگزاری فرانسه، علاوه بر محمود احمدی‌نژاد و علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، ستاد انتخاباتی غلامعلی حداد عادل نیز به افشاگری‌های صورت گرفته در مناظره دیروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش نشان داد.

مجتبی توانگر، سخنگوی ستاد انتخاباتی حدادعادل ، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «متاسفم برای هفت نامزد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری که پرونده مهم هسته‌ای که موضوعی ملی است را به دعوایی جناحی و انتخاباتی تبدیل کردند»، گفت: «خوشبختانه حدادعادل با هوشمندی وارد بازی در این زمین که حتما به نفع نظام سلطه بود نشد.»

وی اضافه کرد: هر چند مناظره سوم به دلیل چالشی تر بودن از جذابیت بیشتری برخوردار بود، ولی بی اخلاقی و افشاگری های بیهوده در آن موج می زد.

 

توانگر در پایان افزود: «آقای دکتر حدادعادل نخواست به خاطر چند رای بیشتر، منافع ملی و پرونده مهمی چون پرونده هسته ای را دستخوش تبلیغات خود قرار دهند.»

همچنین سایت کلمه، نزدیک به مخالفان دولت ایران، اظهارات علی اکبر ولایتی، در زمینه پرونده هسته ای ایران را نقل کرده و نوشته است که میرحسین موسوی، یکی از رهبران جنیش سبز، بعد از تصویب قطعنامه علیه ایران به صراحت از تاثیرات سو این تحریم ها بر سفره مردم سخن گفته بود و تصریح کرد که ما نمی توانیم ازتاثیر سیاستهای ماجراجویانه و مغشوش چشم بپوشیم.

به گزارش این سایت خبری، روز گذشته ولایتی به توافقات صورت گرفته برای حل بحران هسته ای پرداخت و گفت: مذاکرات سولانا و آقای لاریجانی (دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی) به جای خوبی رسید و به این توافق درباره همین تعداد سانتریفیوژ رسیدند اما همزمان با اینکه آقای لاریجانی و سولانا مذاکره می کردند یک مقام بلندپایه اجرایی در نمازجمعه تهران گفت که ما درخصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم. سولانا در مذاکرات بعدی تلکس این خبر را نشان دادند که یکی از مسئولان اجرایی گفته است ما در خصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم، کارشکنی شد.

این وزیر اسبق وزارت خارجه به تلاش هایش برای کاهش فشارهای بین المللی پرداخت و اظهار کرد: زمانی که هنوز به قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران در رابطه با مسئله هسته ای نرسیده بودیم آقای سارکوزی مستقیم توسط سفیر فرانسه دعوت کرد که به پاریس بروم و با آقای سارکوزی مذاکره کنم. بنده با آقای رئیس جمهور صحبت کردم و ایشان گفت که دعوت آقای سارکوزی را بپذیر و من به فرانسه رفتم و با آقای سارکوزی یک ساعت ملاقات کردم و همان صحبتی که در رابطه با آقای لاریجانی گفتم ما با آقای سارکوزی درباره عدد سانتریفیوژها به توافق رسیدیم برای این که غنی سازی را متوقف نکنیم و یک چیز بینابین اتفاق بیفتد و مثلاً هشت هزار سانتریفیوژ ما به ۴ تا ۵ هزار سانتریفیوژ برسد.

این موضوع را آقای سارکوزی قبول کرد و گفت با آقای لِوید که نفر دوم ایشان بود مذاکره کنیم و ظرف مدت یک هفته آقای لوید در رأس یک هیئت سیاسی و هسته ای به ایران بیاید و بعد از دو هفته آقای سارکوزی گفت من می خواهم به کشور شما بیایم و ملت شما ملت بزرگی است و دست رهبر این ملت بزرگ را بفشارم. بنده این موضوع را به داخل کشور منتقل کردم ولی کار متوقف شد.

ولایتی از این موضوع مهم پرده بر می دارد که در همان زمانی که بنده با تاکید آقای رئیس جمهور فرانسه به آنجا رفتم قائم مقام وزارت امور خارجه ، کاردار فرانسه را خواست و به نوعی به او گفت آن کسی که به پاریس آمده نماینده ما نیست و شما باید فلان آقا را قبول می کردید.

وی در توضیح کارشکنی دولت در امر مذاکرات هسته ای افزوده است: ما قرار گذاشته بودیم که نفر دوم فرانسه به ایران بیاید و قرارهای اولیه این بود که آنها پذیرفته بودند که سانتریفیوژها در مقیاس کمتر کار کنند و بحث کنیم تا به جایی برسیم تا از بن بست بیرون بیاییم و به شورای امنیت نرویم و هم غنی سازی را داشته باشیم و هم این که سانتریفیوژهای ما کار کنند و مسئله هسته ای حل شود و در عین حال مشکلات بین المللی پیدا نکنیم. متأسفانه در اینجا دولت جواب نداد و نه تنها جواب نداد بلکه زمانی که چنین حرفی به کاردار فرانسه در تهران زدند وزارت خارجه فرانسه گفت اگر این خبر زودتر به فرانسه رسیده بود ملاقات تو با آقای سارکوزی لغو می شد.

ولایتی گفت: همین موضوع را نیز درباره روسیه و ماجرای سفر پوتین به تهران و دیدار او با رهبری اشاره کرد که باز هم با کارشکنی دولت به بن بست رسید.

وزیر اسبق خارجه همچنین به مذاکرات آلماتی پرداخت و با اشاره به کارشکنی دوباره دولت در این خصوص گفت که در آنجا ۱+۵ پذیرفته بوده در قبال تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد، ۳ تحریم را علیه ایران بردارد، اما تیم مذاکره کننده ایران زیر بار این پیشنهاد نرفته است.

شب گذشته علی اکبر ولایتی صریحا سومدیریت و کارشکنی دولت احمدی نژاد را عامل اصلی فشارهای بین المللی و بالتبع آن فشارهای اقتصادی بر مردم دانست و خطاب به جلیلی گفت که اگر مساله هسته ای حل می شد ما این همه مشکلات بین المللی پیدا نمی کردیم.