اسرائیل ارتش خود را برای مشارکت در جنگ احتمالی آمریکا و جمهوری اسلامی آماده می‌کند

0
159

وزیر خارجه اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور در حال آماده سازی ارتش خود برای مشارکت نظامی در درگیری احتمالی میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا در خیلج فارس است.

به خطر افتادن سرانجام توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تحت فشار دیپلماتیک واشنگتن، سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و متهم کردن تهران به دست داشتن در انفجار نفت‌کش‌ها در دریای عمان، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن را به‌طور کم‌سابقه‌ای افزایش داده و باعث شده است بار دیگر نگرانی از وقوع جنگ بر منطقۀ خلیج فارس سایه افکند.

اسرائیل از مشوقان دولت دونالد ترامپ برای افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است؛ تحریم‌هایی که با هدف متقاعد کردن تهران برای آغاز دور جدید مذاکرات و رسیدن به توافق هسته‌ای جدیدی با محدودیت‌های بیشتر اعمال شده‌اند.

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل در جریان سخنرانی در یک کنفرانس بین‌المللی با موضوع امنیت که به میزبانی شهر هرزلیا برگزار شد، اعلام کرد ایران ممکن است ناگهان از آنچه او «منطقه خاکستری» می‌خواند، خارج شود و به این ترتیب درگیری جدیدی در منطقه روی دهد.

او گفت: «باید به این موضوع توجه داشت که ممکن است اشتباه در محاسبات از سوی رژیم [جمهوری اسلامی] باعث شود که وضعیت از “منطقه خاکستری” به “منطقه قرمز” که یک درگیری نظامی است، تغییر کند.»

او افزود: «ما باید خود را برای چنین وضعیتی آماده کنیم و به همین دلیل دولت اسرائیل در حال آماده سازی ارتش خود است؛ ارتشی که ممکن است از آن در چنین رویدادی استفاده شود و به سناریوی تشدید تنش‌ها پاسخ دهد.»

اسرائیل مدتهاست که تهدید به اقدام نظامیِ «پیشگیرانه» برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را آغاز کرده است؛ آنهم در حالی که جمهوری اسلامی می‌گوید چنین قصدی ندارد.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین روز سه‌شنبه گفت که با وجود عدم همراهی دیگر قدرت‌های جهان، جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی موفق بوده است. او گفت: «جمهوری اسلامی در این جنگ شانسی ندارد. بنابراین باید از فرصت این جنگ [اقتصادی] استفاده کرد و از مسیر فشار اقتصادی و تحریم‌های جامع، مانع از وقوع جنگ شد و بدون جنگ به اهداف مدنظر رسید.»

به گزارش یورونیوز؛ یکی از نمایندگان پارلمان اسرائیل نیز روز دوشنبه هشدار داد که اگر آمریکا به جمهوری اسلامی حمله کند، اسرائیل «در نیم ساعت» نابود خواهد شد.