استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی در جام جهانی فوتسال

0
202

نهمین دوره جام جهانی فوتسال از روز (یکشنبه) به میزبانی لیتوانی برگزار می شود. تیم فوتسال ایران در گروه ششم این رقابت ها با تیم های صربستان، آمریکا و آرژانتین هم‌گروه است و در نخستین بازی خود در این پیکارها ۲۳ شهریور به مصاف صربستان می رود.

پیش از شروع جام جهانی فوتسال، داوران با تکنولوژی ویدیویی این رقابت‌ها آشنا شدند.

فیفا برای اولین‌بار در این دوره از جام جهانی فوتسال از سیستم پشتیبانی ویدیویی (VS) استفاده می‌کند که فرصتی برای تماشای قسمت‌هایی که توسط داوران مورد بحث قرار می‌گیرد، فراهم می‌شود.

۳۹ داور از سراسر جهان از قبل از شروع مسابقات به لیتوانی آمدند تا فقط با سیستم و نحوه استفاده و کاربرد آن در طول مسابقات آشنا شوند.

در هفته اول این دوره آموزشی مسائل تئوری مطرح شد و بعد از آن قسمت عملی شروع شد. در طول مسابقات دوستانه، سیستم در شرایط واقعی و عملی آزمایش می‌شود تا به داوران نشان دهد که چگونه خواهد بود و چگونه همه چیز در طول مسابقات اتفاق می‌افتد.

نکته قابل توجه این که سیستم VS همان سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) نیست که در فوتبال استفاده می‌شود و به طور گسترده در جامعه شناخته شده است. برای مردم طرفدار فوتبال این سیستم به عنوان VAR شناخته می‌شود، اما در فوتسال این سیستم پشتیبانی ویدیویی و کمک مستقیم به داور در لحظات خاص است.