استفاده از تصاویر زنان در تبلیغات چاپی ممنوع شد

0
198

در پی ممنوعیت استفاده از تصاویر اساطیری بیگانه در محصولات چاپی به دستور وزارت ارشاد، چاپ محصولات با محتوای استفاده ابزاری از تصویر زنان هم ممنوع اعلام شد.

 احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دو نامه خطاب به علی نیکوسخن رئیس هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، ممنوعیت چاپ محصولات با محتوای استفاده از تصویر زنان را اعلام کرد.

علمشاهی در یکی از این نامه‌ها خطاب به نیکوسخن نوشته است: بنا به گزارش واصله، برخی از فعالان و تولیدکنندگان با استفاده از طرح‌های غیرمتعارف به خصوص با استفاده ابزاری از تصاویر زنان مبادرت به تبلیغ کالا یا خدمات می‌نمایند.

لذا با ارسال نمونه پیوست که اقدام موصوف خلاف مقررات و ضوابط تبلیغات کشور می‌باشد، مستدعی است دستور فرمایند در راستای نظارت بر عملکرد چاپخانه‌ها و جلوگیری از چاپ این قبیل موارد و لزوم کسب مجوز پیش از چاپ، اقدام مقتضی معمول و از نتیجه اقدامات این دفتر را مطلع فرمایند.

در نامه دیگر علمشاهی به رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران، به بسته‌های چاپی یک رستوران زنجیره‌ای اشاره شده و آمده است: احتراماً به پیوست نامه شماره 13948/92 مورخ 28/5/92 دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی در خصوص بسته‌های چاپی رستوران‌های زنجیره‌ای بوف ارسال می‌گردد.

لذا با توجه به مفاد نامه مستدعی است جهت جلوگیری از چاپ این محصول و موارد مشابه با تأکید بر اعمال قوانین و مقررات مربوطه از سوی چاپخانه‌داران، اقدام لازم معمول و از نتیجه آن این دفتر را مطلع فرمایند.

به دنبال این دو نامه، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز در بخشنامه‌ای خطاب به کلیه اعظای این صنف، نوشت: عطف به دستورالعمل یادشده از سوی دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری است از چاپ محصولاتی که محتوی استفاده غیرمتعارف و ابزاری از تصاویر زنان به منظور تبلیغ کالا و خدمات و غیره می‌باشد، خودداری و در موارد تردید در قبول یا عدم قبول سفارش‌های چاپی قبلاً از اداره کل امور چاپ وزارت متبوع استعلام و پس از صدور مجوز، اقدام به پذیرش شود.