اردوغان از موضع دولت جمهوری اسلامی علیه معترضان این کشور حمایت کرد

0
233

دفتر ریاست جمهوری ترکیه، با انتشار بیانیه ای خبر داد، که حسن روحانی رئیس جمهوری دولت جمهوری اسلامی در گفتگویی تلفنی با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان، ابراز امیدواری کرده که تظاهرات مردم ناراضی در ایران در روزهای آینده خاتمه یابد.

در این گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان از این نظر حسن روحانی پشتیبانی کرده که “حق تجمع و تظاهرات” نباید به “نقض قانون منجر شود” و باید از “صلح و ثبات” در ایران محافظت کرد.

وزارت امور خارجۀ ترکیه روز سه شنبه دوم ژانویه از گسترش نارضایتی ها و اعتراض های خیابانی در ایران ابراز نگرانی کرد و جراید طرفدار حکومت اردوغان در ترکیه نوشتند که آنکارا نگران از سرایت نارضایتی ها و تظاهرات ایرانیان به ترکیه است. در اینباره روزنامۀ دولتی “ینی آکیت” همانند رهبران تهران مدعی شد که اعتراض های سراسری در ایران زیر سر قدرت های غربی است که قصد دارند پس از ایران به نارضایتی ها در ترکیه دامن بزنند.

به کزارش خبرگزاری فرانسه؛ اردوغان که پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰١٦ در ترکیه به پاکسازی های گسترده در ارتش، دادگستری و نهادهای دولتی این کشور دست زده و صدها تن از مخالفان و روزنامه نگاران منتقد را دستگیر و زندانی کرده، سخت خود را در موقعیتی شکننده می بیند.