آنتونی بلینکن: به جمهوری اسلامی امتیازی نخواهیم داد

0
38

وزیر خارجه ایالات متحده که برای توضیح درباره سیاست خارجی دولت آمریکا در کنگره حاضر شده بود، گفت که برای دستیابی به دیدار با مقامات جمهوری اسلامی امتیازی داده نخواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ اسفند در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با سوال «برد شرمن» عضو دموکرات کمیته مواجه شد که می‌پرسید آیا می‌تواند به کنگره اطمینان دهد برای دستیابی به دیداری با جمهوری اسلامی امتیازی نخواهد داد؟ آقای بلینکن پاسخ داد: بله می‌توانم و آقای شرمن گفت: این پاسخ بسیار خوبی است.

در این جلسه چندین بار به موضوع جمهوری اسلامی و توافق هسته‌ای اشاره شد و از جمله مایکل مک‌کال عضو ارشد کمیته امور خارجی با اشاره به اهرم فشار حداکثری که سیاست دولت پرزیدنت ترامپ بود، از وزیر خارجه دولت پرزیدنت بایدن پرسید: آیا اطمینان می‌دهید که به طور رسمی، قبل از برداشتن تحریم‌های جمهوری اسلامی، به کنگره خبر بدهید؟ و آقای بلینکن گفت: بله.

آقای بلینکن همچنین در پاسخ به این عضو ارشد جمهوریخواه درباره توافق با جمهوری اسلامی گفت: ما حتما با کنگره مشورت می کنیم. کنگره توقف‌گاه اول ما است. با متحدان و شرکایمان هم گفتگو می‌کنیم چون  امنیت و منافع آنها هم در گرو این مساله است.

همچنین تد دویچ نماینده دموکرات به موضوع گروگان‌های آمریکایی در اختیار جمهوری اسلامی اشاره کرد و پرسید حالا که جمهوری اسلامی پیشنهاد مذاکره را رد کرده برنامه چیست؟ وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت: یکی از اولین کارهایی که من کردم ملاقات با خانواده‌های گروگان‌ها بود از جمله خانواده باب لوینسون.

بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: برجام موفق بود چون توانست جلوی دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را بگیرد. ما با سیاست ایران در زمینه حمایت از تروریسم موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده مشکل داریم و اگر به سلاح هسته‌ای دست یابد به طور کلی از پاسخگویی فرار می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده در بخش دیگری از توضیحات خود نیز اشاره کرد که «با متحدان اروپایی‌مان در حال همکاری هستیم که جمهوری اسلامی را به توافق هسته‌ای بازگردانیم».

صدای آمریکا نوشت؛ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی در مجلس نمایندگان آمریکا درباره پول های جمهوری اسلامی که به دلیل تحریم های آمریکا، در کره جنوبی مسدود شده است، گفت اگر جمهوری اسلامی به تعهداتش در برجام بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد. خبرگزاری فرانسه از سخنان بلینکن به عنوان مخالفت او با آزاد شدن میلیاردها دلار از منابع ایران در کره جنوبی یاد کرده است.