آغاز اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری در برابر دفتر نخست وزیر بریتانیا

0
221

ریچارد رتکلیف روز یکشنبه ۲ آبان با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد دولت بریتانیا در قبال پرونده همسرش، از آغاز اعتصاب غذا در برابر دفتر نخست‌وزیر بریتانیا خبر داد.

در این بیانیه که در تومار اینترنتی درخواست جمع آوری امضا برای آزادی خانم زاغری منتشر شده، آقای رتکلیف با اشاره به این که اقدام او در واکنش به تازه‌ترین حکم صادره برای همسرش است، گفت که با یک تماس تلفنی به وکیل خانم زاغری اطلاع داده شده که درخواست تجدیدنظر او پذیرفته نشده است.

آقای رتکلیف در این بیانیه که بالای آن عبارت «روز ۲۰۳۱»، به نشانه تعداد روزهای اسارت خانم زاغری نوشته شده است، با اشاره به اعتصاب غذا و تحصن ۱۵ روزه‌ای که دو سال پیش در برابر سفارت جمهوری اسلامی انجام داد و منجر به بازگشت دخترشان به خانه شد، نوشت ناگزیر است بار دیگر همان تاکتیک‌‌ها را، این بار در برابر دولت بریتانیا، در پیش بگیرد تا با «این خلأ پاسخگویی» مقابله کند.

صدای آمریکا نوشت؛ وی اگرچه جمهوری اسلامی را مقصر اصلی در پرونده خانم زاغری خواند، نخست وزیر و دولت بریتانیا را نیز مسئول دانست و گفت که اگر موضوع دستورکارهای دیپلماتیک دیگر در میان نبود، پرونده نازنین ماه‌ها پیش حل می‌شد.

آقای رتکلیف تاکید کرد که مسئله همسرش «هرگز یک پرونده حقوقی نبوده و نیست» بلکه سرپوشی برای بازی‌های سیاسی است.