DNA باستانی راز کنعانیان را برملا کرد

0
336

باستان‌شناسان با بازیافت مواد ژنتیکی از مردم باستانی کنعان و مقایسه آن با ژنوم ساکنان امروزی آن منطقه موفق شدند به برخی از سوالات درباره این اقوام باستانی پاسخ دهند.

در کتاب مقدس چندین بار به کنعانیان، مردم باستانی ساکن شرق خاورمیانه، اشاره شده است. باستان‌شناسان از این واژه برای توصیف گروهی از اقوام مهاجر و خانه به دوشی استفاده می‌کنند که اواخر هزاره دوم پیش از میلاد مسیح در جنوب خاور دور، اسرائیل، لبنان، سوریه و قطر امروزی، زندگی می‌کردند.

اما اینکه دقیقا چه کسانی هستند، از کجا آمدند و چه بلایی سرشان آمد هنوز یک راز باقی مانده است. هرچند به لطف آنالیزهای جدید از DNA باستانی، به زودی به پاسخ این سوال‌ها خواهیم رسید.

دانشمندان برای اولین بار توالی ژنوم کنعانیان باستان را در کنار هم قرار داده‌اند؛ آنها موفق به بازیافت مواد ژنتیکی از پنج نفر از اهالی باستانی کنعان شدند که حدودا 4000 سال قبل در لبنان امروزی می‌زیسته‌اند.

محققان همچنین توالی ژنوم 99 نفر از مردم لبنان امروزی را مرتب کردند؛ این امر به آنها اجازه داد تا ارتباطی میان ساکنان امروزی و باستانی این منطقه برقرار کنند.

مارک هابر، محقق موسسه ولکام تراست در لندن، در این باره گفت:«متوجه شدیم که کنعانیان ترکیبی از مردم محلی، که در دوران نوسنگی در روستاهای کشاورزی زندگی می‌کردند، و مهاجران شرقی، که حدود 5000 سال قبل به این منطقه رسیدند، بودند. احتمالا مردم امروزی لبنان به طور مستقیم از نسل کنعانیان هستند اما آنها همچنین دارای اجداد اوراسیایی هم هستند. ممکن است اجداد اوراسیایی کنعانیان در اثر فتوحات و ورود جمعیت‌های جدید از سرزمین‌های دور از قبیل آشوری‌ها، ایرانی‌ها یا مقدونیان وارد این جمعیت شده باشد»

در طی هزاره اول و دوم قبل از میلاد مسیح، ترکیب ژنتیکی ناشی از فتوحات و ورود جمعیت جدید رایج بود. در واقع، کنعانیان در طی سال‌های 3800 تا 2200 ژن‌های جدیدی را از مردم اوراسیایی دریافت کردند. با این وجود، کنعانیان و نیاکان‌ آنها از نظر ژنتیکی متمایز باقی ماندند.

کریس تایلر اسمیت، یکی از محققان، در این باره گفت: «با توجه به تاریخ پیچیده این منطقه در طی چند هزار سال گذشته، بسیار شگفت‌انگیز است که 90 درصد از نسل ژنتیکی مردم لبنان امروزی از کنعانیان حاصل شده است».

به گزارش آنا به نقل از UPI، سوابق ژنتیکی و باستان‌شناسی نشان می‌دهد که کنعانیان از زمان عصر برنز از تداوم فرهنگی و ژنتیکی برخوردار بوده‌اند.