0
364

 

رایزنی‌های دیپلماتیک نخست‌ وزیر اسرائیل برای اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای  

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در تماسی تلفنی با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان بر موضع کشورش مبنی بر لزوم پایان تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی تاکید کرد.

به گفته یکی از دیپلمات‌های ارشد اسرائیل یائیر لاپید علاوه بر صدراعظم آلمان با تد دویچ، رئیس کمیته امور خاورمیانه در کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و تام نایدس، سفیر این کشور در اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی گفتگو کرده است. 

این دیپلمات ارشد اسرائیلی افزود که یائیر لاپید به اولاف شولتس گفته است که هر اقدامی به جز پایان مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی نشانه «ضعف» محسوب خواهد شد. نخست‌وزیر اسرائیل همچنین از لزوم گفتگو درباره «اقدام بعدی» برای «جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای» سخن گفته است. 

یورونیوز نوشت؛ به گفته این منبع اسرائیلی پیام یائیر لاپید خطاب به اولاف شولتس چنین بود: «اروپایی‌ها پیشنهادی نهایی را به جمهوری اسلامی ارائه کردند و اعلام کردند که پاسخ به آن آری یا خیر است. جمهوری اسلامی این پیشنهاد را رد کرده و در نتیجه زمان خروج از مذاکرات فرا رسیده است. هر اقدام دیگری نشانه ضعف خواهد بود.»

جمهوری اسلامی اعلام کرده که پاسخش به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا برای احیای برجام را ارسال کرده است.