۸۰ کشته در انفجارهای آنکارا؛ پ‌ک‌ک عملیات چریکی در ترکیه را متوقف کرد

0
158

وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد که تعداد کشته‌های دو انفجار امروز در آنکارا، پایتخت، به ۸۶ نفر رسیده است.

تقریبا ۲۰۰ نفر هم در این انفجارها که در جریان راهپیمایی “صلح برای دموکراسی” رخ داد، زخمی شده‌اند. گفته می‌شود این انفجارها مرگبارترین حملاتی است که در ترکیه رخ داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری محلی دوغان در ترکیه خبر می‌دهد که این انفجار در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار در شهر آنکارا رخ داده است.

این انفجارها در محل یک «راهپیمایی صلح» در اعتراض به کشمکش بین دولت ترکیه و نیروهای پ‌کاکا در جنوب شرقی کشور رخ داد.

خبرگزاری فرانسه این راهپیمایی صلح را «ضد دولتی» توصیف کرده است.

حزب دموکراتیک خلق ها که از حمایت کردها برخوردار است از جمله گروههایی بود که خواستار برگزاری راهپیمایی صلح برای دموکراسی شده بود.

این حزب در توییتر خود گفته است که “شمار زیادی کشته و مجروح شدند” و پلیس به کسانی که در حال دور کردن مجروحان از صحنه انفجار بودند، “حمله کرده است”.

تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی نشان‌دهنده اجسادی در صحنه حادثه است.

رجب طیب اردوغان، ‌رئیس جمهوری ترکیه، انفجارهای روز شنبه در آنکارا،‌ پایتخت این کشور، ‌را به شدت محکوم کرد و گفت این اقدام، ‌وحدت و صلح در ترکیه را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او در بیانیه ای که دفتر ریاست جمهوری ترکیه منتشر کرد، خواستار همبستگی و اراده مشترک برای پاسخ گویی به ترور در این کشور شد.

مقام های ترکیه این دو انفجار را حمله ای تروریستی توصیف کردند.

حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، از نیروهای شبه‌نظامی خود خواسته است تا برگزاری انتخابات پارلمانی ترکیه در اول نوامبر (سه هفته دیگر) دست به عملیات چریکی نزنند، مگر اینکه مورد حمله قرار بگیرند.

پ‌ک‌ک در بیانیه‌‌ای، که در سایت فیرات‌نیوز منتشر کرده، گفته این تصمیم را در واکنش به گروه‌هایی گرفته که نگران هستند ادامه عملیات نظامی برگزاری انتخابات را مختل کند.

بیانیه پ‌ک‌ک چند ساعت پس از آن منتشر شد که انفجارهایی شدید در آستانه برگزاری راهپیمایی “صلح برای دموکراسی” در آنکارا، پایتخت ترکیه، دست کم ۸۰ نفر را کشت.